W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon grzewczy 2021/2020 - pożary kominów

17.11.2021

Strażak w koszu drabiny gasi pożar komina.

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim jak co roku następuje wzrost ilość wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach, poddaszy i dachów. Tylko od początku października do połowy listopada br. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Stargardzie odnotowało 6 pożarów związanych z pożarami sadzy w kominach, co stanowi blisko 20% ogółu pożarów odnotowanych przez SK KP w Stargardzie.

 

Przy okazji pożarów sadzy należy wspomnieć, że akty prawne narzucają na właścicieli i zarządców budynków obowiązki przeglądu technicznego i konserwacji oraz czyszczenia przewodów kominowych:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.  "Prawo Budowlane" art. 62. ust. 1. pkt 1. lit. c) nakłada obowiązek okresowej kontroli przynajmniej raz w roku polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
  • Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. " w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów" § 34. ust. 1 reguluje częstotliwość z jaką należy czyścić przewody kominowe.

    Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych:
  1. Paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeśli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
  2. Paleniska opalane paliwem stałym niewymienionych w punkcie 1. - co najmniej raz na 3 miesiące.
  3. Paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w punkcie 1. - co najmniej raz na 6 miesięcy.

W przypadku domów jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego czyszczenie przewodów kominowych może wykonywać użytkownik danego obiektu. W pozostałych przypadkach do tych czynności wymagana jest osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.

 

Dodatkowo zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 1971 r. – "Kodeks Wykroczeń" osoba:

  • użytkująca instalację niesprawną technicznie mogącą przyczynić się do powstania pożaru (art. 82. § 1 pkt 3),
  • zobowiązana na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, która nie dopełnia obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (art. 82. § 2 pkt 7).

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

 

{"register":{"columns":[]}}