W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy z Tczewa i Pelplina uczcili pamięć bohaterów 11 września

11.09.2025

Strażacy i zaproszeni goście stoją przed wozami strażackimi i katedrą w Pelplinie podczas uroczystości rocznicowych 11 września.

W rocznicę tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pelplinie oddali hołd poległym kolegom w wyjątkowy sposób.

Tradycyjna już symboliczna wspinaczka po schodach, organizowana w hołdzie strażakom nowojorskim, tym razem poprowadziła uczestników na poddasze monumentalnej Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Strażacy wbiegli po stopniach na strych świątyni, oddając tym samym hołd 343 strażakom, którzy 24 lata temu zginęli podczas akcji ratunkowej w płonących wieżach World Trade Center.

Duchowa oprawa wydarzenia

Uczestników wydarzenia przywitał ks. Łukasz Pierowicz, a modlitwę w intencji poległych poprowadził ks. Krystian Feddek. W atmosferze skupienia i refleksji strażacy – zawodowi i ochotnicy – zatrzymali się na chwilę, by minutą ciszy uczcić pamięć tych, którzy oddali życie w służbie innym.

Bohaterstwo jako inspiracja

Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie, st. bryg. Adam Tafliński, przypomniał, że postawa nowojorskich strażaków, którzy weszli do płonących wież, nie zważając na własne bezpieczeństwo, pozostaje symbolem odwagi i poświęcenia:
Ich bohaterstwo jest dla nas nieustanną inspiracją. Dziś, w Pelplinie, oddajemy im cześć w sposób, który łączy naszą codzienną służbę z duchowością i pamięcią – podkreślił.

Wspólnota służby i pamięci

Obecność zarówno strażaków zawodowych z Tczewa, jak i ochotników z Pelplina pokazała, że idea służby i gotowości do poświęcenia łączy całe środowisko ratownicze. Wspólna inicjatywa w murach pelplińskiej katedry stała się nie tylko symbolem solidarności z kolegami zza oceanu, ale także świadectwem jedności polskich strażaków – niezależnie od formacji.

Złożono również podziękowania biskupowi pelplińskiemu Ryszardowi Kasynie za udostępnienie świątyni, która stała się miejscem refleksji, modlitwy i pamięci.

Tradycja, która trwa

Symboliczna wspinaczka po schodach z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie w środowisku strażackim. To gest, który przypomina, że strażacy wszędzie – w Nowym Jorku, Tczewie czy Pelplinie – łączy ten sam etos: odwaga, gotowość do poświęcenia i służba drugiemu człowiekowi.

 

Opracowanie: kpt. Michał Myrda

Zdjęcia: WP, „Pielgrzym”

Film: asp. Sławomir Klein

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}