W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bardzo duży pożar tartaku

11.05.2022

Teren tartaku, widoczne duże zadymienie, z prawej strony zdjęcia budynek mieszkalny, z lewej wiaty w których znajdowały się maszyny do przecierania drewna, na wprost zniszczona przez ogień hala oraz strażacy prowadzący działania.

11 maja 2022 r. ok. godz. 18:30 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w zakładzie wyrobów tartacznych w miejscowości Bebelno-Wieś.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Bebelno i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono pożar w południowo-zachodniej części kompleksu budynków produkcji drzewnej, w którym znajdowała się linia produkcji peletu. Działania pierwszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody W-52 w obronie. Pożar gwałtownie rozprzestrzeniał się na pozostałą część obiektu. Sprzyjały temu podmuchy wiatru i pył drzewny znajdujący się w obiektach. Pracownicy zakładu przed przybyciem zastępów straży podjęli próbę gaszenia pożaru za pomocą gaśnic i linii wężowych z hydrantu oraz odłączyli energię elektryczną w zakładzie. Po dojeździe dodatkowych sił i środków działania straży polegały na podaniu 9 prądów wody: 3 prądów W-52 w natarciu na palącą się halę przetarcia drewna o konstrukcji drewnianej, 2 prądów W-52 w obronie na zagrożony budynek mieszkalny, 2 prądów W-52 w natarciu na suszarnię, 2 prądów W-52 w natarciu na palący się kompleks budynków, w których znajdowały się maszyny, drewno oraz tarcica. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Andrzej Pacanowski, który po zapoznaniu z sytuacją przejął dowodzenie oraz podtrzymał zamiar taktyczny. Polecił podanie dodatkowo 3 prądy W-52 w natarciu na palący się dach hali produkcyjnej i warsztatu oraz podjął decyzję o częściowych pracach rozbiórkowych konstrukcji nośnych budynków oraz dachu, które prowadzono przy użyciu ciężkiego sprzętu, będącego własnością zakładu. Ze względu na kształt suszarni oraz brak możliwości usunięcia z niej trocin, podano prąd wody ze środkiem pianotwórczym, który spełniał funkcję zwilżacza.

Zaopatrzenie wodne realizowano korzystając z sieci hydrantowej oraz z dwóch zbiorników sztucznych zlokalizowanych w niewielkiej odległości od miejsca pożaru. Zbudowano dwie magistrale wodne, które dostarczały wodę do miejsca pożaru. Następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz przerzucania i przelewania odpadów obróbki drewna zgromadzonych w budynkach oraz suszarni. Oddymiono i przewietrzono poddasze w budynku mieszkalnym. Po zakończeniu prac rozbiórkowych obiekty sprawdzono kamerą termowizyjną (nie stwierdzono zagrożenia).

W działaniach brały udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 8 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie na miejscu zdarzenia pracowało 48 strażaków.

Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Radziejowski

Zdjęcia: mł. kpt. Damian Krzemiński

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}