W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon grzewczy 2023/24 za nami

02.04.2024

Zakończyliśmy trwającą od października ubiegłego roku kampanię społeczną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, a wraz z nią minął umowny sezon grzewczy. Czas na małe posumowanie.

Na pierwszym planie pojazdy ratowniczo-gaśnicze , nieco dalej pojazd specjalny podnośnik hydrauliczny, w koszu podnośnika strażak prowadzący działania gaśnicze podczas pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego znajdującego się na drugim planie.

W okresie od 1 października 2023 do 31 marca 2024 interweniowaliśmy 20 razy gasząc pożary w budynkach mieszkalnych. Przyczyny tych interwencji, w każdym przypadku, to nieprawidłowa eksploatacja przewodów dymowych czego skutkiem były pożary sadzy. Niemalże podczas każdej z tych interwencji dochodziło do uszkodzenia przewodów dymowych co skutkowało ich rozszczelnieniem oraz narażeniem się na emisję tlenku węgla. W jednym z przypadków zabrakło chwili, aby doszło do pożaru wyposażenia mieszkania, od wysokiej temperatury ściany dochodziło do nagrzewania się bezpośrednio stykającego się ze ścianą mebla, na powierzchni którego rozpoczęła się już piroliza czyli rozkład termiczny materiału. To był już ostatni moment przed pojawieniem się ognia.

Przed każdym z tych zdarzeń można było się uchronić poprzez odpowiednio wcześniejsze zaproszenie kominiarza i przeprowadzenie przeglądu kominiarskiego. Pamiętajmy o okresowym czyszczeniu przewodów dymowych, spalinowych, które niejednokrotnie są użytkowane przez cały rok, ze względu na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotłów na paliwo kopalne. Zadbajmy również o prawidłową wentylację.

W mijającym sezonie trzykrotnie nasze zastępy brały udział w zdarzeniach, których przyczyną było uruchomienie się czujki dymu lub tlenku węgla. Wszystkie te zdarzenia okazały się bardzo poważnymi interwencjami, bo po przybyciu naszych zastępów dwukrotnie potwierdzono obecność czadu w mieszkaniu, a raz dymu, który przedostawał się z kotłowni do pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi.

Jak widać z przytoczonych statystyk wyposażanie budynków w detektory tlenku węgla i dymu ma sens. W ubiegłym roku dzięki współpracy z Fundacją Artwińskiego przekazaliśmy 125 czujek dymu. W bieżącym roku planujemy dotrzeć do kolejnych mieszkańców naszego powiatu z detektorami. Montaż czujki dymy czy też czadu podnosi poziom bezpieczeństwa osób przebywających w domach.

Opracowanie: mł. bryg. Paweł Mazur

Zdjęcie: Archiwum KP PSP we Włoszczowie

 

{"register":{"columns":[]}}