W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym 2023/2024

17.10.2023

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Czad, mimo że nie jest widoczny, słyszalny ani wyczuwalny, stanowi realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Od początku września strażacy w naszym kraju odnotowali 207 interwencji związanej z emisją tlenku węgla, w których 33 osoby uległy podtruciu, niestety jedna osoba straciła życie.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych.

Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi,

Domowe bezpieczeństwo znacznie wzrasta, jeżeli wykonujemy obowiązkowe przeglądy instalacji gazowej i wentylacyjnej, regularnie czyścimy przewody kominowe oraz zlecamy sprawdzenie stanu technicznego urządzeń grzewczych i instalacji elektrycznej. Ważne, aby wszystkie czynności wykonywały osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko związane z powstaniem pożaru oraz emisją tlenku węgla w naszym domu.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 poz.822 z późn. zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. 967 z późn. zm.) zobowiązuje się właścicieli, zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w domu, strażacy rekomendują instalację czujki czadu, która wykryje tlenek węgla stanowiący zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. To mała inwestycja w duże bezpieczeństwo.‼️

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}