W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NOWA TUCHORZA - POŻAR WAGONU PRZEKSZTAŁCONEGO NA DOMEK LETNISKOWY

02.04.2021

31. marca 2021r kilka minut przed północą Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wolsztynie otrzymało zgłoszenie pożarze stodoły w miejscowości Nowa Tuchorza. Dyżurny zadysponował na miejsce dwa zastępy z JRG Wolsztyn, a także po jednym zastępie z OSP Tuchorza, Stara Tuchorza, Boruja oraz Siedlec.

Noc, spalony wagon, po lewej stronie strażak.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano pożar wagonu kolejowego przekształconego w domek letniskowy. Mieszkańcy pobliskiego domu jednorodzinnego opuścili budynek przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej, nie było potrzeby udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej. Wagon zbudowany był z części metalowych, zadaszenie to konstrukcja drewniana oraz blachodachówka. Domek wykorzystywany był kiedyś jako obiekt mieszkalny (znajdowała się w nim instalacja elektryczna, instalacja wodna, a nawet mały warsztat). W bliskiej odległości około 5 metrów znajdował się dom jednorodzinny a zdrugiej strony las.

Kierujący działaniami zbiera dokładne informacje od właściciela oraz przeprowadza rozpoznanie 360 stopni. Właściciel domku letniskowego informuje o wyłączeniu energii elektrycznej. Z uwagi na bardzo duże zagrożenie przedostania się pożaru do lasu dowódca akcji podejmuje decyzję o działaniach obronnych poprzez podanie jednego prądu wody w obronie na zagrożony las a kolejne dwa prądy gaśnicze w natarciu na palący się wagon. Teren prowadzonych działań  zostaje podzielony na trzy odcinki bojowe: obrona lasu, działania gaśnicze, obrona domu jednorodzinnego. Zorganizowano punkt czerpania wody poprzez wykorzystanie nadziemnego hydrantu oddalonego od pożaru o około 50 metrów.

Dalsze działania to podanie jednego prądu wody w obronie na dom jednorodzinny oraz podanie kolejnego jednego prądu gaśniczego wody w natarciu na palący się domek letniskowy. Roty pracują w aparatach ochrony układu oddechowego oraz monitorowany jest czas pracy strażaków w strefie. Podczas działań wykorzystano turbowentylator celem oddymienia  pomieszczeń w wagonie oraz jego przeszukania wykorzystując kamerę termowizyjną. Podjęto decyzję o  częściowej rozbiórce elementów drewnianych obiektu celem dotarcia do zarzewi ognia oraz ich dogaszeniu.


Opracowanie/zdjęcia: asp. sztab. Witold Maciejewski
 

{"register":{"columns":[]}}