W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników OSP

27.04.2022

świadczenia ratownicze4

W dniu 25 kwietnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Szlichtyngowa odbyła się uroczystość wręczenia Decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników z terenu gminy Szlichtyngowa zostały wręczone przez bryg. Krzysztofa Piaseckiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie oraz Panią Jolantę Wielgus – Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa. Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego odebrało dwóch druhów z jednostki OSP Szlichtyngowa oraz jeden druh z jednostki OSP Stare Drzewce.

Podczas wręczania decyzji bryg. Krzysztof Piasecki – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie oraz Pani Jolanta Wielgus – Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa podziękowali druhom za długoletnią służbę na rzecz lokalnej społeczności, za zaangażowanie w rozwój ochrony przeciwpożarowej życząc przede wszystkim dużo zdrowia oraz radości w życiu.

 

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021, poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.

O prawo do uzyskania świadczenia ratowniczego mogą się ubiegać strażacy ratownicy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez okres co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Ważne jest, że przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej. Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego strażaka ratownika OSP złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, do której należy strażak ratownik OSP.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}