W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiana zasad tranzytu przez Macedonię Północną

16.06.2020

Od 15 czerwca, do czasu ostatecznej liberalizacji zasad wjazdu i wyjazdu z terytorium Republiki Macedonii Północnej cudzoziemcy mogą korzystać z następujących przejść granicznych w celu tranzytu przez terytorium Republiki Macedonii Północnej: Tabanovce, Deve Bair, Bogorodica, Kjafasan, Blace.

Komunikat

Tranzyt oznacza wjazd jednym i wyjazd innym z wyżej wymienionych przejść granicznych. Podczas tranzytu cudzoziemcy nie mogą zjechać z wyznaczonych autostrad i głównych dróg regionalnych pomiędzy przejściami, a sam tranzyt nie może trwać dłużej niż 5 godzin.

Cudzoziemcy przejeżdżający przez terytorium Republiki Macedonii Północnej mogą korzystać ze stacji benzynowych na ich trasie, pod warunkiem przestrzegania wszystkich protokołów zaleconych przez Ministerstwo Zdrowia w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 (korzystanie z maseczek, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu od innych osób).

Wjeżdżając na terytorium Republiki Macedonii Północnej cudzoziemcy muszą wypełnić oświadczenie. Wypełnione i podpisane oświadczenie jest poświadczane przez policję graniczną na wjeździe i kontrolowane przy wyjeździe z terytorium Republiki Macedonii Północnej w celu kontroli czasu trwania tranzytu.

Konsekwencją niezastosowania się do powyższych zasad może być skierowanie do obowiązkowej kwarantanny.

Granice Macedonii Północnej nadal pozostają zamknięte dla wjazdu na terytorium państwa obcokrajowców bez prawa pobytu. Zamknięte pozostają także lotniska w Skopje i w Ochrydzie.