W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brunei Darussalam

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością i działalnością terrorystyczną jest stosunkowo niskie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 90 dni. Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, w tym również na lotnisku w stolicy.

Od 9 lutego 2023 r. konieczne jest wypełnienie E-Arrival Card (zwanej również Form 19) przed podróżą do Brunei, więcej informacji na ten temat można znaleźć tu .

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, może jednak tego zażądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 BND.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Konieczna jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią.

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe.

Zdrowie

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne i na bardzo dobrym poziomie.

Informacje dotyczące przywozu leków do Brunei można znaleźć w poniższym linku:

https://www.moh.gov.bn/SitePages/Forms.aspx

W przypadku ew. pytań sugerujemy bezpośredni kontakt mailowy na wskazany na stronie internetowej adres.

Informacje dla kierowców

Przy pobycie krótkoterminowym honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Cło

Nie ma limitów dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Nie wolno wwozić artykułów spożywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przemyt narkotyków karany jest śmiercią.

Nie ma podatku VAT.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Współżycie między osobami tej samej płci jest zagrożone karą grzywny lub długoletniego pozbawienia wolności.

Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Obyczaje

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych oraz zachować umiar co do ubioru i spożywania alkoholu.

Chcąc coś wskazać (osobę, kierunek, rzecz) należy używać kciuka.

Przydatne informacje

Walutę można bez trudu wymienić w bankach, kantorach, hotelach i centrach handlowych.

Powszechnie akceptowane są karty kredytowe.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}