W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GŁOSOWANIE ZA GRANICĄ W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W 2020 R. (II TURA)

29.06.2020

Ambasada RP w Kuala Lumpur informuje, że głosowanie w II turze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w niedzielę, 12 lipca 2020 r. w godz. 7:00 – 21:00.

Wybory

Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów), również w zakresie sposobu głosowania (w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania nie będzie możliwe. Aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie głosowania lub zagłosować w lokalu wyborczym, jeżeli w pierwszym terminie głos został oddany korespondencyjnie, należy zwrócić się  do konsula o wydanie zaświadczenia o  prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie dokonał zgłoszenia do dnia 25 czerwca 2020 r., może po dniu pierwszego głosowania dokonać takiego zgłoszenia, najpóźniej w 3. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 9 lipca 2020 r., do godz. 24:00. (czasu lokalnego), a w przypadku głosowania korespondencyjnego do dnia 29 czerwca 2020 r., do godz. 24:00 (czasu lokalnego).

Zgłoszeń należy dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW EWYBORY: https://ewybory.msz.gov.pl

 

bądź do Ambasady RP w Kuala Lumpur:

1.            mailowo:              kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl  

lub                                         kualalumpur.amb.wk@msz.gov.pl

2.            pisemnie, na adres: Ambasada RP w Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur

3.            faksem, nr faksu: +60 3 2164 9924

4.            telefonicznie, nr tel.: +60 12 2009224

Zaświadczenia wydawane przez Konsula

Wyborca, który zgłosił się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula, który zmienia miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyborca otrzymuje zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.

Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć do Ambasady RP w Kuala Lumpur pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej:

1. mailowo:                        kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl   

lub                                        kualalumpur.amb.wk@msz.gov.pl  

2. pisemnie, na adres: Ambasada RP w Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur

3. faksem, nr faksu: +60 3 2164 9924

 

Konsul wydaje zaświadczenia do dnia przekazania spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej. Wyborcy, który zgłosił się do głosowania korespondencyjnego zaświadczenia o prawie do głosowania nie wydaje się po wysłaniu do wyborcy pakietu wyborczego.

Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem  osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.

Należy zwrócić uwagę by nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie, w którym uprzednio było się ujętym w spisie.

Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl