W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Malezja

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne na wschodnie wybrzeże stanu Sabah (Borneo), w tym na leżące tam wysepki. Na wodach terytorialnych i na wysepkach graniczących z filipińskim Archipelagiem Sulu mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.

Na pozostałym terytorium Malezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Malezja jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ataków nie można wykluczyć nawet w stolicy, Kuala Lumpur. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (atrakcje turystyczne, bazary, centra handlowe i hotele).

W okresie od października do marca w Malezji występuje pora monsunowa, która w wielu przypadkach charakteryzuje się nagłymi i obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Mogą występować lokalne podtopienia i osuwiska ziemi. Z uwagi na występujący w tym okresie silny wiatr, większość baz turystycznych na wschodnim wybrzeżu południowej części półwyspu malajskiego (hotele, motele, hostele) jest zamykana. Wstrzymane są wszelkie połączenia morskie (promy, łodzie silnikowe) z większością wysp.

Malezja leży w sąsiedztwie stref aktywnych sejsmicznie, znajdujących się w Indonezji i na Filipinach. Od października do lutego występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

Poważnym i stale rosnącym problemem są kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terengganu.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni , w ciągu 180 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. 

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Konieczna jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią.

  1. Zasady pobytu

Od 1 lipca 2017 roku władze migracyjne Malezji wprowadziły zaostrzone przepisy pobytowe. Każdorazowo sumowany jest okres pobytu w ciągu 180 dni. Tzw. visa-run, tj. krótkoterminowe wyjazdy poza terytorium Malezji, nie skutkują ponownym wyzerowaniem terminu pobytu. W przypadku stwierdzenia przekroczenia pobytu, władze migracyjne deportują obywateli innych państw, niezależnie od ewentualnie pozostawionego mienia osobistego lub innych zobowiązań. Ewentualny powrót (przed upływem okresu 180 dni od dnia pierwszego wjazdu) możliwy jest jedynie na podstawie wizy, wydanej przez Ambasadę Malezji w Warszawie.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Mimo tego zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży.

Zdrowie

Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

W Malezji. odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Jakość powietrza w Malezji jest niska, ostatnio odnotowywany jest wzrost liczby infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorób oczu. Zalecamy używanie masek filtrujących powietrze, picie większej ilości wody, a także zwiększenie spożycia owoców i warzyw w celu wzmocnienia układu odpornościowego.

Departament Zdrowia Malezji zaleca używanie masek na twarz typu N95 (z wkładem węglowym). Są one skuteczniejsze w filtrowaniu drobnych cząstek zanieczyszczonego powietrza  od masek chirurgicznych.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych regionach Malezji można śledzić na bieżąco na następujących stronach:

http://apims.doe.gov.my/public_v2/api_table.html   (dla całej Malezji)

oraz

http://aqicn.org/city/kuala-lumpur/  (dla Kuala Lumpur lub po wybraniu innego miasta).

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z porozumieniem się także z lokalną administracją i policją.

Informacje dla kierowców

Przez okres 1 roku honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy dłuższym pobycie wymagane jest posiadanie malezyjskiego prawa jazdy.

Cło

Regulacje nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Rząd z dniem 01.01.2010 r. nałożył obowiązek wypełnienia deklaracji celnej i posiadania zezwolenia na przywóz i wywóz środków finansowych w wysokości przekraczającej 10.000 USD (ok. 34.000 MYR) we wszystkich posiadanych przy sobie środków w różnych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wydawana jest w ciągu 1 dnia.

W Malezji od 1 kwietnia 2015 r. obowiązuje podatek od towarów i usług GST w wysokości 6%. Konstrukcja GST opiera się na zasadach podobnych do podatku VAT w Polsce.

Przepisy prawne

Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci zagrożone są karami cielesnymi, deportacją, pozbawieniem wolności oraz karą śmierci.

Obyczaje

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza prowincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzekwowane. Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}