W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy OBWE, Ambasador Adam Hałaciński, składa listy wprowadzające Sekretarzowi Generalnemu OBWE, Ambasadorowi Thomasowi Gremingerowi

23.01.2020

OSCE / Stanislava Kazimirova

23 stycznia br. Ambasador Adam Hałaciński, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), złożył listy wprowadzające Sekretarzowi Generalnemu OBWE, Ambasadorowi Thomasowi Gremingerowi w Sekretariacie OBWE w Wiedniu

W ramach spotkania bilateralnego Ambasador Hałaciński i Sekretarz Generalny Greminger omówili kwestie dotyczące działań OBWE w ramach trzech wymiarów: polityczno-wojskowego, ekonomiczno-środowiskowego oraz ludzkiego, w tym w perspektywie przyszłego przewodnictwa Polski w Organizacji w 2022 r.

Ambasador Hałaciński podkreślił, że decyzja o ubieganiu się o przewodnictwo w OBWE jest wyrazem znaczenia przywiązywanego przez Polskę do OBWE jako forum promowania współpracy i stabilności w Europie. Nawiązując do wyzwań stojących przed przyszłymi Przewodnictwami wskazał na kluczową rolę OBWE w procesie pokojowego rozwiązywania konfliktów, przede wszystkim konfliktu w i wokół Ukrainy.

Sekretarz Greminger w imieniu Sekretariatu pogratulował Polsce wyboru na Przewodniczącego OBWE w 2022 r., dziękując za aktywny wkład i zaangażowanie w działania Organizacji, również poprzez goszczenie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie oraz delegowanie pracowników do misji terenowych OBWE, w szczególności do Specjalnej Misji Monitorującej na Ukrainie.

OBWE jest największą organizacją regionalną działającą na rzecz bezpieczeństwa, pokoju i praw człowieka w 57 państwach uczestniczących - od Vancouver po Władywostok. OBWE jest ważnym forum dialogu i współpracy związanej z rozbrojeniem, zapobieganiem konfliktom i budowaniem zaufania pomiędzy państwami uczestniczącymi. OBWE ma swoje korzenie w Procesie Helsińskim z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Za pośrednictwem niezależnych instytucji i sieci misji terenowych OBWE zajmuje się kwestiami mającymi ważne znaczenie dla wspólnego europejskiego bezpieczeństwa, w tym kontrolą zbrojeń, zapobieganiem terroryzmowi, dobrym rządzeniem, bezpieczeństwem energetycznym, przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, demokratyzacją, wolnością mediów i mniejszościami narodowymi.

{"register":{"columns":[]}}