W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Retrospektywna wystawa prac Leszka Pawlikowskiego w art39

03.03.2023

Leszek Pawlikowski - absolwent Państwowego Liceum technik Plastycznych w Gdyni (obecne PLSP im. M. Abakanowicz) i Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Projektuje i realizuje różne formy plastyczne, malarskie (m.in. malarstwo sztalugowe), mozaiki, różne formy rzeźbiarskie i witraż w betonie. Utrwala miejsca pamięci narodowej w typie pomników, tablice okolicznościowe (odlewy w mosiądzu) i różne inne formy pamiątkowe. Projektuje wnętrza świeckie i sakralne w nowych kościołach. W malarstwie sztalugowym przewija się temat przyrody powiązany z filozofią przemijania, często oparty na tradycjach religii z różnych stron świata.

Wystawa prac Leszka Pawlikowskiego

Od piątku 3 marca 2023 zapraszamy do Galerii art39 na wystawę prac Leszka Pawlikowskiego. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 23.03.2023.

Wybrane prace z wystawy (około 60) zostaną przekazane i zlicytowane na cele Fundacji Orla Straż, której misją jest pomoc ofiarom wojen i terroryzmu.

 

Głównym obszarem działań Orlej Straży jest Irak oraz Iracki Kurdystan, gdzie ISIS dokonywało licznych zbrodni na mniejszościach etnicznych i religijnych, w tym na chrześcijanach i Jezydach, ale pomaga również w Egipcie, Nigerii oraz Ukrainie. Fundacja wspiera rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku konfliktów zbrojnych i aktów terroru. Jej celem jest pomoc ludziom w powrocie do życia, jakie wiedli przed wojną lub zamachami.

Działalność Orlej Straży rozpoczęła się w 2016 roku. W tym czasie w Iraku i Syrii trwała wojna wywołana przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS). Terroryści dopuszczali się licznych zbrodni na ludności cywilnej. Zmusili setki tysięcy osób do ucieczki z własnych domów. Miasta obrócili w ruinę. Jezydzkie kobiety i dzieci porywali, po czym wykorzystywali je seksualnie. Po latach część z nich została wykupiona przez rodziny lub uciekła. Do dziś wiele z nich mieszka w obozach dla przesiedleńców, rozsianych po całym Iraku. Szeroka działalność Orlej Straży opiera się na wsparciu rodzin, ale też całych społeczności w powrocie do normalnego życia. Współpracuje przy tym z lokalnymi fundacjami i organizacjami, które są najlepiej orientowane w miejscowych potrzebach. Jednym z głównych działań Fundacji, jest odbudowa miejsc pracy. Służy temu projekt Dobra Praca, w ramach którego odtwarza zniszczone zakłady, sklepy i warsztaty lub tworzy całkowicie nowe działalności dla osób w trudnej sytuacji ekonomicznej. Oprócz tego kupuje zwierzęta hodowlane dla rodzin rolników oraz wspiera edukację kobiet i dzieci, które były w rękach terrorystów. Definicją pomocy według Orlej Straży jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy osoba lub rodzina, która otrzymała wsparcie, jest w pełni usamodzielniona.

 

Plakat do wystawy prac Leszka Pawlikowskiego

 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}