W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patroni roku 2023

06.12.2023

W galerii PLSP w Lublinie ściany i kolumny pomalowane są na biało. Podłoga jest szara. We wnętrzu znajdują się ściany z białych płyt. Okna są przyciemnione przez zasłonięcie ich czarnym materiałem. Na wystawie znajdują się modele układów słonecznych w różnych kompozycjach, planety, orbity, inne obiekty kosmiczne, itd. Uczniowie stoją i słuchają wice dyr Joanny Kozłowskiej, która mówi i ma rozłożone ręce. Obok niej stoi Tomasz Banaszkiewicz.

Upamiętnienie Mikołaja Kopernika i Pawła Edmunda Strzeleckiego

Senat RP w 2023 r. podjął decyzję, aby uczcić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika ustanawiając go jednym z patronów roku. Z kolei Sejm RP, z uwagi na 150. rocznicę śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego postanowił uświetnić jego sylwetkę typując go także patronem ówczesnego roku.

Powyżsi badacze i odkrywcy cechowali się ogromnym dorobkiem naukowym. Niniejszy projekt realizowany od stycznia do września 2023 r. miał na celu zwiększenie zainteresowania uczniów życiem i dokonaniami Mikołaja Kopernika i Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Podczas realizacji przedsięwzięcia dotyczącego obu naukowców wykorzystano następujące metody: gier interaktywnych, kodów QR, analizę tekstów źródłowych i ikonograficznych. Klasy pierwsze z tej racji, że znajomość teorii heliocentrycznej i szczegółowej budowy Układu Słonecznego stanowią zapis treści podstawy programowej, omawiały te zagadnienia szczegółowo na lekcjach geografii.

Każdy z uczniów miał za zadanie wykonanie modelu Układu Słonecznego z zaznaczeniem cech charakterystycznych planet Wystawa modeli Układów Słonecznych została otwarta we wrześniu w szkolnej Galerii A10 Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie pod hasłem „Kopernikański Układ Słoneczny – Słońce w centrum wieńczy”. Wydarzenie połączono z obchodami upamiętniającymi postać Mikołaja Kopernika, podczas których podsumowano dokonania naukowca oraz zaprezentowano efekty prac projektowych uczniów.

Pani dr Paulina Zarębska – Denysiuk, nauczyciel historii sztuki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, wygłosiła referat poświęcony eksponatom znajdującym się na wystawie poświęconej astronomowi w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Odbył się także pokaz planet na wzór pokazu mody z ukazaniem cech charakterystycznych tych ciał niebieskich. Dopełnieniem całości było przybycie samego Mikołaja Kopernika, wykonanie zdjęcia w monidle do postaci astronoma trzymającego w ręku swój atrybut - astrolabium sferyczne oraz skosztowanie pierników toruńskich. Chętni uczniowie wykonywali komiksy ukazujące sylwetkę i dokonania obu naukowców.

Powyższe działania poszerzyły wiedzę uczniów na temat Mikołaja Kopernika oraz Pawła Edmunda Strzeleckiego. Metoda projektu edukacyjnego, integrująca wiedzę i talent plastyczny uczniów, wykorzystująca narzędzia interaktywne i tradycyjne technologie jest doskonałym sposobem zachęcającym uczniów do aktywności szkolnej. Osobą odpowiedzialną za realizację projektu był pan Tomasz Banaszkiewicz.

Fotografie wykonali: M.Banasiewicz, K.Wereński, T.Banaszkiewicz

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.12.2023 10:07 Elżbieta Marut-Kargul
Pierwsza publikacja:
06.12.2023 10:07 Elżbieta Marut-Kargul
{"register":{"columns":[]}}