W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy obliczaniu głosów w związku z wyborami na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

24.06.2025

komunikat - Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy obliczaniu głosów w związku z wyborami na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej wszczęła śledztwo w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości
w liczeniu głosów oddanych na kandydatów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się 1 czerwca 2025 roku.  

Prokurator Generalny, jako uczestnik postępowania w przedmiocie rozpoznania protestów wyborczych, został powiadomiony przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej o terminie niejawnego posiedzenia
w sprawie realizacji odezwy Sądu Najwyższego o pomoc sądową polegającą na przeprowadzeniu oględzin kart do głosowania. Postępowanie to ma charakter niejawny, co oznacza, że Prokurator Generalny będąc uczestnikiem tego postępowania może wziąć udział w posiedzeniu, jeżeli zostanie powiadomiony o jego terminie i dopuszczony do udziału przez sąd.

17 czerwca 2025 roku upoważniony przez Prokuratora Generalnego prokurator Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej wziął udział  w posiedzeniu Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, którego celem było ustalenie liczby ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas posiedzenia przeprowadzono oględziny kart do głosowania z dwóch Obwodowych Komisji Wyborczych w Bielsku-Białej, a następnie zostały one ponownie, dwukrotnie przeliczone.

Wobec wyników owych czynności Sąd ustalił, iż w jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych doszło do zamiany głosów oddanych na poszczególnych kandydatów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co skutkowało błędnym przyjęciem, iż większość głosów w owej komisji uzyskał kandydat
Karol Nawrocki. W drugiej komisji ujawniono, że 160 ważnie oddanych głosów na kandydata
Rafała Trzaskowskiego, zostało przypisanych kandydatowi Karolowi Nawrockiemu.

Ujawnione nieprawidłowości w pracach wskazanych komisji wyborczych budzą nie tylko zasadne wątpliwości co do rzetelności tychże prac ale również wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 248 pkt 2 i 4 k.k. co zobowiązuje organy ścigania do wszczęcia
i przeprowadzenia w owej sprawie postępowania przygotowawczego.

        

                    Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej
                        Paweł Nikiel

{"register":{"columns":[]}}