W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego wobec Arkadiusza D. - sprawcy usiłowania zabójstwa dziewczynki, do którego doszło przed szkołą podstawową w Bielsku-Białej 5 maja 2022 roku

Bielsko-Biała, 17 października 2022 r.

 

Wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego wobec Arkadiusza D. - sprawcy usiłowania zabójstwa dziewczynki, do którego doszło przed szkołą podstawową w Bielsku-Białej 5 maja 2022 roku

 

            Wobec uzyskanej opinii biegłych lekarzy psychiatrów Prokurator Rejonowy Bielsko-Biała - Południe w Bielsku-Białej 12 października 2022 r.  skierował do Sądu Okręgowego Wydział III Karny w Bielsku-Białej wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w szpitalu psychiatrycznym, wobec sprawcy usiłowania zabójstwa małoletniej Zofii W.

Do zdarzenia doszło 5 maja 2022 roku, przed jedną ze szkół podstawowych w Bielsku-Białej.

Arkadiusz D. kilkukrotnie ugodził nożem w okolice klatki piersiowej oraz podudzia, przypadkowo napotkaną uczennicę. W wyniku tego pokrzywdzona doznała ciężkich obrażeń ciała, które stanowiły realne zagrożenie jej życia. Sprawca nie osiągnął zamierzonego celu z uwagi na interwencję osób postronnych oraz niezwłoczne udzielenie pokrzywdzonej pomocy medycznej.

W śledztwie mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa małoletniej uczennicy.  Arkadiusz D. przyznał się  do zarzucanego przestępstwa i wyraził  skruchę, ale nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania.

W toku postępowania prokurator ustalił, że zachowanie sprawcy, miało podłoże chorobowe (psychotyczne). Powołani w tej sprawie biegli lekarze psychiatrzy orzekli, że z powodu choroby psychicznej podejrzany w czasie czynu miał zniesioną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Ponieważ z opinii biegłych wynika, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzany w najbliższej przyszłości może ponownie popełnić przestępstwo, koniecznym jest zastosowanie w stosunku do niego środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego, którego czas trwania nie jest z góry określony. Od 7 maja 2022 roku podejrzany przebywa w jednostce penitencjarnej dysponującej oddziałem psychiatrycznym, gdzie pozostanie nadal na czas oznaczony przez sąd.

Przypomnieć należy, że środki zabezpieczające - to środki reakcji karnej (niebędące karą) stanowiące reakcję na popełniony czyn zabroniony, które mają na celu ochronę społeczeństwa przed sprawcą tego czynu. Sąd orzeka wobec niepoczytalnego sprawcy przestępstwa pobyt w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym, dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia wówczas, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że popełni on ponownie czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości w związku z chorobą psychiczną lub upośledzeniem umysłowym.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej

Agnieszka Michulec

{"register":{"columns":[]}}