W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej o sygn. PO II Ds. 12.2021

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej prowadzone jest postępowanie o sygn. PO II Ds. 12.2021 dotyczące prowadzonego w okresie od czerwca 2019r., aż do października 2021r. procederu zbywania produktów leczniczych z naruszeniem ustawy, jak i ich nabywania oraz wywożenia poza terytorium RP w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem przez przedstawicieli aptek, do czego wykorzystywane były poświadczające nieprawdę dokumenty księgowe zawierające dane podmiotów leczniczych, które tej działalności nie wykonywały, a wystawiane dokumenty zostały podrobione. Jednym z wątków tego śledztwa jest również uczestnictwo w obrocie prekursorami narkotykowymi oraz prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia. Zatem przedmiotem rozpoznania 
w tym postępowaniu są czyny zakwalifikowane z art. 258 § 1 kk, art. 299 § 1 i 5 kk, art. 126b ust., 1, 3, 4 i 5 ustawy Prawo farmaceutyczne i art. 271 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk oraz art. 61 ustawy O przeciwdziałaniu narkomanii.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy 30 marca 2022 r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, działając na polecenie prokuratora, zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę i zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych”, polegający w ich wypadku na poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT, co do tego, że wysoko specjalistyczne produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rp” są zbywane na rzecz poradni lekarskich. W rzeczywistości nabywcami tych produktów byli przedstawiciele hurtowni farmaceutycznej mającej siedzibę na terytorium Republiki Czech, a wskazywane w dokumentach placówki medyczne nie wykonywały żadnej działalności leczniczej, ani też gospodarczej. Zbywanie produktów leczniczych z apteki odbywało się zatem z naruszeniem ustawy Prawo farmaceutyczne. Dotychczas ustalona wartość produktów leczniczych zbytych przez te osoby z naruszeniem ustawy, wynosi ponad 9,5 mln złotych. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Za zarzucane im czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.Było to już kolejne zatrzymanie dokonane w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszało 10 osób. Ustalona łączna wartość produktów leczniczych wywiezionych poza terytorium RP i finalnie zbyta na rzecz hurtowni farmaceutycznych prowadzonych w Danii, Holandii czy na Litwie, wynosi 19.098.245,70 złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Było to już kolejne zatrzymanie dokonane w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszało 10 osób. Ustalona łączna wartość produktów leczniczych wywiezionych poza terytorium RP i finalnie zbyta na rzecz hurtowni farmaceutycznych prowadzonych w Danii, Holandii czy na Litwie, wynosi 19.098.245,70 złotych. 
Sprawa ma charakter rozwojowy. 

{"register":{"columns":[]}}