W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie oszustwa przy realizacji projektu finansowego z budżetu Unii Europejskiej

      Prokuratura Okręgowa w Katowicach  zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie wyłudzenia dotacji celowej z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z/s w Warszawie. Do Sądu  Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko  trzem osobom. Wśród oskarżonych jest Prezes spółki  będącej beneficjentem projektu, która oskarżona została o oszustwo przy uzyskaniu dotacji z PARP  i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości  4.262.166 złotych oraz przedkładanie nierzetelnych oraz poświadczających nieprawdę dokumentów w celu uzyskania dofinansowania. Dwie kolejne osoby objęte aktem oskarżenia odpowiedzą za podrabianie dokumentów oraz  poświadczenie nieprawdy w dokumentach, które to dokumenty  następnie  umożliwiły spółce uzyskanie i rozlicznie dofinansowania.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach, która następnie wykonywała w sprawie czynności.

      Jak ustalono w 2012 roku spółka zarządzana przez oskarżoną zawarła z PARP umowę o dofinansowanie projektu dot. opracowania innowacyjnej technologii wytwarzania prądu elektrycznego z przemysłowych odpadów  cieplnych. Opracowana technologia bazowała na idei silnika Stirlinga  Projekt współfinansowany był ze środków unijnych. Podstawą wypłacania dofinansowania było przedłożenie  wniosku o płatności wraz z załącznikami między innymi fakturami dokumentującymi poniesione wydatki. Łącznie spółka uzyskała z PARP dofinansowanie w  kwocie 12 mln. Jak ustalono w oparciu o przeprowadzone dowody, w celu uzyskania dotacji przedkładano nierzetelne oraz poświadczające nieprawdę dokumenty, które miały istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia finansowego w postaci dofinansowania realizacji projektu.

      Czyny zarzucane oskarżonym zagrożony są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

         

 

 

                     Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej

                                     Marta Zawada - Dybek

{"register":{"columns":[]}}