W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie poświadczenia nieprawdy w receptach i oszustwa na szkodę NFZ

07.07.2022

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko dwóm kobietom oskarżonym o poświadczenie nieprawdy w receptach i kartotekach lekarskich oraz oszustwo na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w dniu 27 lutego 2017 roku, na skutek zawiadomienia złożonego, po przeprowadzonej kontroli, przez Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Sprawę początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa Katowice – Południe w Katowicach. W sierpniu 2020 roku śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż lekarka rodzinna przyjmująca w przychodniach na terenie: Katowic, Będzina i Sosnowca, w okresie od stycznia 2012 roku do sierpnia 2016 roku ,wystawiała recepty głównie na  refundowany lek ,,Clexane’’ pacjentom, których stan zdrowia nie wymagał stosowania tego  leku, jak też na rzecz pacjentów, którzy faktycznie przyjmowali lek, ale nie otrzymali wystawionych na ich nazwiska recept. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż lekarka wystawiała  recepty za namową ówczesnej przedstawicielki medycznej firmy farmaceutycznej z którą współpracowała. Ta z kolei przekazywała recepty odpłatnie innym osobom, które je realizowały. W toku śledztwa ustalono, iż lekarka wystawiła 1.981 recept na rzecz około 500 osób, w których poświadczyła nieprawdę. Równocześnie w niektórych przypadkach lekarka poświadczała nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów na których nazwiska wystawiane były recepty. Na skutek tego nielegalnego procederu Narodowy Fundusz Zdrowia został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 716 tys. złotych, z tytułu wypłaconej nienależnie refundacji świadczeń medycznych.

W śledztwie przestawiono każdej z podejrzanych kobiet 1.982 zarzutów popełnienia przestępstw. Przesłuchano ponad 600 świadków.

W toku śledztwa oskarżone przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły wyjaśnienia. Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego. Na poczet przyszłych kar i środków karnych, w sprawie prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączna kwotę około 230 tys. złotych.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 .

 

 

                                  Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej

                                                  Marta Zawada-Dybek

{"register":{"columns":[]}}