W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych

07.07.2023

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie narażenia na uszczuplenie podatku VAT oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, które odpowiedzą za przestępstwa: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w fakturach, posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami, narażenia na uszczuplenie podatku VAT, usiłowanie wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie o przestępstwie złożone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu. Jak ustalono w śledztwie oskarżeni, w okresie od 2011 do 2013 roku, brali udział w transakcjach karuzelowych, których przedmiotem był obrót przede wszystkim prętami stalowymi i walcówką. Transakcje te nie miały celu gospodarczego, lecz służyły wyzyskaniu nienależnych korzyści podatkowych przez grupę osób  tworzących wraz z oskarżonymi ogniwa łańcucha karuzeli podatkowej. Osoby biorące udział w tym procederze wystawiały faktury VAT nie potwierdzające rzeczywistych transakcji handlowych, dotyczących gównie prętów stalowych. Były to tzw. „puste faktury’’. Następnie przedmiotowe faktury włączano do księgowości i rozliczano w urzędzie skarbowym. Deklarując nieistniejące transakcje oskarżeni zaniżali podatek VAT, który powinni odprowadzić do urzędu skarbowego. Następnie dokonywali przelewów na rachunkach firm zaangażowanych w ten proceder. Oskarżeni osiągali w ten sposób korzyść majątkową z narażenia podatku na uszczuplenie i wyłudzenia podatku. Łączna wartość wyłudzonego podatku VAT w przypadku tej grupy przestępczej wyniosła 245 597,00 złotych, natomiast podatku VAT narażonego na uszczuplenie 636 448,00 złotych. Oskarżeni usiłowali także doprowadzić Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 588 129,00 złotych, z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT, w tym przypadku zwrot podatku nie nastąpił, wobec zakwestionowania przez Urząd Skarbowy faktycznego przeprowadzenia transakcji handlowych.

Podejrzani w śledztwie nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Wobec nich prokurator stosował w śledztwie wolnościowe środki zapobiegawcze.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

                                          Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach

                                                                Marta Zawada-Dybek

{"register":{"columns":[]}}