W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczne pozakarne działania prokuratury

29.09.2022

      Sąd Okręgowy w Katowicach, na sutek wniesionego przez Prokuratora Okręgowego w Katowicach pozwu, wydał wyrok, w którym stwierdził nieważności umowy pożyczki oraz umowy przeniesienia własności na zabezpieczenie, zawartej przez mieszkankę Chorzowa z przedstawicielem firmy zajmującej się udzielaniem pożyczek. Zapadły wyrok nie jest prawomocny.

      Prokurator Okręgowy w Katowicach skierował łącznie 6 pozwów dotyczących umów pożyczek, zawieranych przez mieszkańców województwa śląskiego w latach 2014 -2016, z mieszkanką Wrocławia, które były przedmiotem śledztwa prowadzonego w  Prokuraturze Okręgowej w Katowicach. W pozwach prokurator domagał każdorazowo ustalenia nieważności czynności prawnych tj. zawartych umów pożyczek oraz umów przewłaszczenia na zabezpieczenia, dotyczących lokali położonych w Katowicach, Chorzowie oraz w Zawierciu. Jedna z tych spraw, dotycząca lokalu położonego w Zawierciu, zakończyła się prawomocnym wyrokiem. Sąd uwzględnił powództwo prokuratora w całości.

      Jak ustalono w toku czynności podjętych przez prokuraturę, właściciele mieszkań (pożyczkobiorcy), znajdując się w trudnej sytuacji finansowej zawierali z firmą z Wrocławia umowę pożyczki oraz umowę przeniesienia własności na zabezpieczenie.  Uzyskane pieniądze miały przede wszystkim pomóc pokrzywdzonym w spłacie poprzednich zobowiązań. W rzeczywistości umowy pożyczki zawierane były na niekorzystnych warunkach, a poszkodowani podpisując umowy wpadli w ,,spiralę’’ zadłużenia. Na mocy zawartych umów przeniesienia własności na zabezpieczenie,  mieszkania tych osób położone w Katowicach, Tychach, Chorzowie  oraz Siemianowicach Śląskich, zostały przejęte przez firmę udzielającą pożyczki. Wartość tych nieruchomości w umowach  została celowo zaniżona.

      Domagając się unieważnienia umów prokurator wskazał w pozwie, iż umowy były sprzeczne z zasadami współżycia społecznego oraz zmierzały do obejścia przepisów prawa.

      W sprawie tej w czerwcu 2021 roku prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 46-letniej kobiecie prowadzącej działalność w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych oraz 49-letniemu pośrednikowi. Jak ustalono w śledztwie osoby te zawarły co najmniej 81 takich umów na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych. Pożyczkami zainteresowani były osoby znajdujące się w trudnej sytuacji majątkowej. Pokrzywdzeni uzyskane pieniądze przeznaczali na spłatę swoich zobowiązań finansowych, na leczenie osób bliskich lub rozwijanie działalności gospodarczej. Oskarżeni na podstawie zawartych umów przejęli kilkadziesiąt nieruchomości o zaniżonej wartości. Głównym, choć ukrytym celem działalności oskarżonych było przejęcie nieruchomości, a następnie ich odsprzedaż z zyskiem, który trafiał do ich kieszeni.

      Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia. W toku postępowania na poczet ewentualnych kar i obowiązku naprawienia szkody prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie 468 tysięcy złotych. Obecnie w tej sprawie trwa postępowanie dowodowe przed Sądem Okręgowym w Gliwicac.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach

                                  Marta Zawada-Dybek

{"register":{"columns":[]}}