Prokuratorski zarzut dla zatrzymanego w toku interwencji Policji w Węgleszynie pod Jędrzejowem
03.08.2025
Prokuratura Rejonowa w Jędrzejowie nadzoruje śledztwo o sygn. 4120-0.Ds.1035.2025 prowadzone przeciwko Łukaszowi Ch. podejrzanemu m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy Policji.
Jak informowaliśmy w komunikacie z 01.08.2025 r. mieszkańcy Węgleszyna w powiecie jędrzejowskim wezwali Policję do agresywnego 36-letniego mężczyzny. W toku interwencji mężczyzna nie reagował na polecenia policjantów i w pewnym momencie zaatakował dwóch funkcjonariuszy metalową rurką. Policjanci najpierw oddali strzały ostrzegawcze, a ponieważ napastnik kontynuował atak, oddali kolejne strzały, tym razem w kierunku napastnika, w dolne partie jego ciała i w ten sposób go obezwładnili. Mężczyźnie od razu na miejscu funkcjonariusze udzielili pierwszej pomocy medycznej, a następnie został on przewieziony do szpitala, gdzie podjęto wobec niego dalsze działania medyczne. Jeden z funkcjonariuszy w wyniku ataku 36-latka doznał lekkich obrażeń prawej nogi.
Prokurator przedstawił 03.08.2025 r. Łukaszowi Ch., w placówce służby zdrowia, w której mężczyzna jest hospitalizowany, jeden zarzut obejmujący dokonanie czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji, wpływania groźbą bezprawną na funkcjonariuszy w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnej czynności służbowej w postaci zatrzymania i spowodowania u jednego z funkcjonariuszy lekkich obrażeń prawego kolana.
Mając na uwadze wszystkie okoliczności sprawy prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.
Podejrzany to mieszkaniec województwa śląskiego, którzy w ostatnim czasie jedynie czasowo przebywał w Węgleszynie.
Odrębnie prowadzone jest drugie postępowanie, w którym weryfikowane są okoliczności związane z działaniami funkcjonariuszy podjętymi wobec 36-latka w toku ww. interwencji – materiał dowodowy zebrany dotychczas w tej sprawie nie potwierdza zaistnienia nieprawidłowości w tym zakresie.
Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Kielcach
Daniel Prokopowicz