Powrót

Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie podejrzanego o oszustwo metodą „na wnuczka”

01.04.2026

Prokuratura Rejonowa w Starachowicach nadzoruje postępowanie o sygn. 4129-1.Ds.471.2026, prowadzone przez KPP w Starachowicach, przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o dokonanie oszustwa metodą „na wnuczka”.

Komunikat

W dniu 23.03.2026 r. małżeństwo z powiatu starachowickiego zostało oszukane i straciło 70.000 zł. W toku rozmowy telefonicznej oszuści wzbudzili u pokrzywdzonych przekonanie, że rozmawiają z córką, która musi przekazać znaczną sumę pieniędzy w zamian za uniknięcie negatywnych konsekwencji rzekomego zdarzenia drogowego. Pokrzywdzeni niestety dali się zwieść i przekazali 50-letniemu sprawcy 70.000 zł.

Funkcjonariusze KPP w Starachowicach, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, ustalili jednego ze sprawców, to jest tego, który odbierał pieniądze i dokonali jego zatrzymania w dniu 25.03.2026 r.

Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany przez Sąd Rejonowy w Starachowicach na okres 3 miesięcy. Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, żeby w przypadku nawiązania kontaktu z osobami składającymi tego rodzaju propozycje, tj. dotyczące rzekomej konieczności przekazania pieniędzy, aby odstępować od takich kontaktów, weryfikować wskazane w rozmowie potrzeby finansowe u osób wskazanych jako zgłaszający takie zapotrzebowanie lub u osób dla nich najbliższych, a po negatywnej weryfikacji  niezwłocznie zgłaszać to na numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji. Takie działanie uchroni przed utratą środków finansowych i może istotnie pomóc organom ścigania w ujęciu sprawców.

 

Rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej w Kielcach

Daniel Prokopowicz

{"register":{"columns":[]}}