KOMUNIKAT RZECZNIKA PRASOWEGO: Wyrok skazujący za podpalenie zabytkowej willi drewnianej „Dom Doktora” w Zakopanem
21.07.2025
Wyrokiem z dnia 10 lipca 2025 roku Sąd Rejonowy w Zakopanem uznał Jana S. winnym podpalenia zabytkowej wilii drewnianej w klasycznym stylu zakopiańskim „Dom Doktora” zbudowanej w części w roku 1856 oraz w części w roku 1888, wymierzając mu karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł również wobec oskarżonego nawiązkę w kwocie ponad 576 tysięcy złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.
Zakres prowadzonego śledztwa
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zakopanem akt oskarżenia w tej sprawie skierował do Sądu Rejonowego w Zakopanem w dniu 25 lutego 2025 roku. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że w dniu 31 października 2023 roku w godzinach wieczornych Jan S. celowo podpalił końcową część korytarza drugiej kondygnacji budynku. Ponieważ pożar został zainicjowany bezpośrednio przy drewnianym skrzydle drzwi, ich ościeżnicy, drewnianych ścianach budynku, na powierzchni drewnianego stropu, doszło do dynamicznego rozprzestrzeniania się ognia z ujawnionego ogniska pożaru. Mężczyzna po podłożeniu ognia, stojąc naprzeciw płonącego budynku, obserwował akcję gaśniczą.
Dzięki wnikliwej pracy prokuratora oraz funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji
w Zakopanem udało się ustalić przebieg i okoliczności zdarzania oraz zatrzymać osobę biorącą udział w podpaleniu budynku.
Wobec mężczyzny, który nie przyznał się do zarzuconego mu czynu, prokurator w toku śledztwa zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
W wyniku przestępstwa powstała znaczna szkoda
Budynek położony przy ulicy Witkiewicza 19 w Zakopanem, stanowił cenny przykład budownictwa z pierwszej fazy rozwoju stylu zakopiańskiego. „Dom Doktora” został wpisany do rejestru zabytków w 1989 r., Willa ta stanowiła niezwykle istotny obiekt dla historii budownictwa drewnianego regionu zakopiańskiego oraz tradycji lokalnej, będąc jedną z najbardziej oryginalnych i wartościowych willi drewnianych z XIX wieku
w Zakopanem. Zarazem w budynku tym zlokalizowana była „Galeria sztuki współczesnej »Dom Doktora«”, w której poza pamiątkami rodzinnymi, dokumentami związanymi z historią czterech pokoleń rodziny Kraszewskich, znajdowały się liczne dzieła sztuki, w tym obrazy uznanych polskich artystów.
Szacowany koszt odtworzenia obiektu zabytkowego do teoretycznego stanu zachowania przed pożarem określono na kwotę 576 910,69 zł.
Zapadły wyrok przed Sądem Rejonowym w Zakopanem nie jest prawomocny.
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej
prokurator Justyna Rataj-Mykietyn