W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko 25 osobom podejrzanym o wyłudzanie podatku VAT

Baner ważna informacja. W tle młotek

Skierowaniem przez 1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.  aktu oskarżenia przeciwko 25 członkom ( 19 mężczyzn i 6 kobiet ) zorganizowanej grupy przestępczej składającej się z mieszkańców województwa wielkopolskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 31- do 62 lat zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. zakończyło się prowadzone z udziałem służb policyjnych z terenu Unii Europejskiej mające skomplikowany charakter śledztwo, którego prowadzenie zlecono Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu.

W oparciu o zgromadzony w sprawie obszerny materiał dowodowy ( liczący ponad 300 tomów akt, gdzie sam akt oskarżenia liczy 800 stron) ustalono, że oskarżeni członkowie grupy w latach 2012-2016 - za pośrednictwem podmiotów polskich oraz zagranicznych - zorganizowali tzw. „karuzele podatkową”, której przedmiotem był obrót sprzętem elektronicznym, wyrobami stalowymi, a następnie granulatem tworzyw sztucznych. Członkowie grupy w tym celu wykorzystywali mechanizm wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. Przestępczy proceder rozpoczynał import towaru do Polski przez spółki pełniące role tzw. „znikających podatników. „Znikający podatnik" nabywał towar z 0% stawka podatku VAT, który następnie sprzedawał podmiotom krajowym, doliczając do wartości towaru należny podatek 23% VAT. Naliczony przez taki podmiot podatek nie trafiał do Skarbu Państwa. Ostatnia z firm uczestniczących w łańcuchu transakcji, dokonywała sprzedaży towaru za granice po stawce VAT 0% i występowała o nienależny zwrot podatku naliczonego na wcześniejszym etapie. Zatrzymani w toku śledztwa mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń podatku VAT, uszczuplenia należności publicznoprawnych, poświadczania nieprawdy w. dokumentach oraz używania takich dokumentów, jak również prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

Na poczet przyszłych kar i grzywien prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienia należącego do podejrzanych o wartości ponad 1,4 miliona złotych m.in. w postaci nieruchomości, pieniędzy a także wartościowych zegarków marki Breitling.

Objęte treścią zarzutów czyny zagrożone są kara do 15 lat pozbawienia wolności. Dwoje oskarżonych odpowiadać będzie w warunkach recydywy.

W ramach skomplikowanego śledztwa  współpracowano z prokuraturami i służbami partnerskimi innych państw Unii Europejskiej. Straty Skarbu Państwa wynikające z działalności podejrzanych wyniosły jak ustalono nie mniej niż 38,2 mln zł.

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

w Ostrowie Wlkp.

Maciej Meler

{"register":{"columns":[]}}