W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie orzekł wobec skazanych za „pranie brudnych pieniędzy” wnioskowany przez prokuratora przepadek nieruchomości o wartości około miliona złotych, pozbawiając ich „owoców przestępstwa”.

Baner ważna informacja. W tle młotek

Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 18 października 2023 r. nie uwzględnił apelacji obrońców i utrzymał w mocy wnioskowany przez prokuratora przepadek nieruchomości o wartości około miliona złotych zakupionych ze środków pochodzących z przestępstwa.

W przedmiotowej sprawie w dniu 28 grudnia 2020 r. prokurator 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. skierował do Sądu Okręgowego w Kaliszu akt oskarżenia przeciwko 47 letniemu przedsiębiorcy rolnemu z powiatu kaliskiego, któremu zarzucono dopuszczenie się w okresie pomiędzy 2006 a 2016 rokiem łącznie 25 przestępstw polegających na wprowadzeniu w błąd co do zamiaru uregulowania zobowiązań wobec kontrahentów dostarczających do jego przedsiębiorstwa rolnego pasze dla trzody chlewnej, a także przedłożenie nierzetelnych oświadczeń celem uzyskania środków z kredytów i wyłudzenie w wyniku czego w/w uzyskał korzyść majątkową  w łącznej wysokości 1.394.596,31 zł.

Wobec znacznego zadłużenia oskarżonego komornik sądowy zajął należące do 47 latka gospodarstwo rolne i wystawił je na licytacji. Gospodarstwo to zostało nabyte przez kuzyna i żonę oskarżonego, za środki pochodzące z wyżej opisanych przestępstw. Osobom tym prokurator zarzucił udział w tzw. „praniu brudnych pieniędzy” to jest utrudnianiu ustalenia pochodzenia pieniędzy pochodzących z przestępstwa, oraz dokonał zabezpieczenia na nieruchomości.     

Podkreślić należy, że zgodnie z treścią przepisów art. 299 § 7 k.k. na które powołał się prokurator w razie skazania za przestępstwo prania „brudnych pieniędzy”, orzekany jest przepadek przedmiotów pochodzących nie tylko bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa, a także korzyści z tego przestępstwa lub ich równowartość, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Sąd Apelacyjny w Łodzi nie tylko podtrzymał orzeczony zgodnie z wnioskiem prokuratora przez Sąd Okręgowy w Kaliszu wyrokiem z dnia 30 grudnia 2022 r. przepadek łącznie 5 działek gruntu – składających się na gospodarstwo rolne o łącznej wartości około 1 mln złotych, ale prawomocnie orzekł wobec 47 latka karę 2 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności, a wobec pozostałych oskarżonych kary pozbawiania wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Orzeczenie jest prawomocne, nie przysługuje od niego środek odwoławczy.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej

Maciej Meler

 

{"register":{"columns":[]}}