Wniosek o tymczasowy areszt na 3 miesiące dla podejrzanego o rozbój i kradzież szczególnie zuchwałą
30.05.2025
Prokuratura Rejonowa w Jarocinie prowadzi śledztwo przeciwko 31 letniemu mieszkańcowi Jarocina podejrzanemu o usiłowanie dokonania dniu 6 maja 2025 roku, w okolicy parku miejskiego kradzieży zuchwałej w ten sposób, że usiłował wyrwać pokrzywdzonej niesioną przez nią torebkę, jednak zamiaru swego nie osiągnął, gdyż pokrzywdzona nie wypuściła torebki z ręki i wzywała pomocy, a sprawca został ujęty przez przechodniów.
Prokurator zarzucił mu także, że dniu 22 maja 2025 roku, ponownie na terenie Parku Miejskiego, używając przemocy fizycznej, dokonał rozboju w ten sposób, że przewrócił pokrzywdzonego na ziemię, gdzie przycisnął jego ciało kolanami, jednocześnie rękoma ściskając jego szyję, a następnie zabrał tablet Lenovo o wartości 700 złotych.
Jak ustalił Prokurator zarzucanych czynów mężczyzna dopuścił się w ciągu pięciu lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności za podobne przestępstwo umyślne
Przestępstwa to zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat pozbawienia wolności.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzuconych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne w kwestiach zasadniczych z ustalonym stanem faktycznym.
Celem zapewnienia prawidłowego toku postępowania oraz z uwagi na grożącą podejrzanemu surową karę Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Zgodnie z art. 115 § 9a kodeksu karnego kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:
1. kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;
2. kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.
Rzecznik Prasowy
Maciej Meler