Powrót

Tymczasowy areszt dla podejrzanych o rozbój z użyciem siekiery

03.02.2026

Dwaj 18 - latkowie najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie śledczym. Są oni podejrzani o dokonanie rozboju z użyciem siekiery. Grozi im kara nawet 20 lat pozbawienia wolności.

s

Bezwzględny atak, groźba użycia siekiery i pozostawienie ofiary na mrozie bez butów – tak zakończył się styczniowy wieczór dla 19-latka w Poznaniu. W połowie stycznia tego roku policjanci z Komisariatu Policji Poznań–Grunwald otrzymali zgłoszenie o bardzo groźnym rozboju, do którego doszło w rejonie pętli Junikowo przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu. Dwóch 18-letnich napastników zaatakowało 19-letniego mężczyznę, doprowadzając go do stanu bezbronności.

Sprawcy kilkukrotnie uderzyli pokrzywdzonego w twarz, a następnie – grożąc mu siekierą – zażądali wydania wszystkich wartościowych przedmiotów. Napastnicy nie mieli skrupułów. Oprócz zegarka i e-papierosa kazali 19-latkowi oddać także buty oraz czapkę. Pozostawili go na mrozie, bez obuwia, po czym uciekli z miejsca zdarzenia.

Pokrzywdzony, mimo szoku i obrażeń, zdołał dotrzeć na przystanek autobusowy. Tam, dzięki pomocy przypadkowego przechodnia, skontaktował się z bliskimi, a następnie z Policją.

Intensywna praca operacyjna, skuteczne pozyskiwanie i przetworzenie informacji oraz wielogodzinna analiza zapisów z kamer monitoringu przyniosły szybki efekt. Już następnego dnia policjanci zatrzymali pierwszego z podejrzanych na terenie Grunwaldu, odzyskując wszystkie skradzione przedmioty. Jak się okazało, w chwili zatrzymania miał on na sobie skradzione buty. Kilka dni później w ręce policjantów wpadł drugi z 18-letnich napastników.

Mężczyznom postawiono zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Na wsniosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald zostali aresztowani na trzy miesiace.

Grozi im kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
 

Prokurator Łukasz Wawrzyniak 

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu 

Materiały

zd
Zrzut​_ekranu​_2026-02-03​_134614.png 1.43MB
{"register":{"columns":[]}}