Mężczyzna podejrzany o uporczywe nękanie oraz szereg innych przestępstw tymczasowo aresztowany w śledztwie Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej
16.10.2025
Okoliczności sprawy
W prowadzonym od 5 września 2025 roku roku śledztwie Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej zgromadzono obszerny materiał dowodowy, uzasadniający podejrzenie dopuszczenia się przez 43-letniego Piotra D. szeregu przestępstw, skierowanych przeciwko zdrowiu i wolności innych osób, jak również przeciwko mieniu. Do niedozwolonych zachowań dochodziło w okresie pomiędzy listopadem zeszłego roku a wrześniem roku bieżącego.
Najpoważniejszy spośród stawianych mężczyźnie zarzutów dotyczy uporczywego nękania członka jego rodziny. Bezprawne zachowania podejrzanego polegały m.in. na nachodzeniu pokrzywdzonej w miejscu zamieszkania, kopaniu w drzwi wejściowe i podejmowaniu prób siłowego wejścia do środka.
Niezależnie od powyższego, Piotr D. stanął pod trzema zarzutami zniszczenia mienia, dwoma zarzutami kierowania gróźb karalnych pod adresem ustalonych osób, jednym zarzutem dokonania kradzieży zuchwałej, polegającej na zaborze alkoholu ze sklepu na terenie Dąbrowy Górniczej, a ponadto jednym zarzutem spowodowania uszczerbku na zdrowiu ustalonej osoby, poprzez zepchnięcie jej ze schodów.
Część wskazanych czynów popełniona została w warunkach powrotu do przestępstwa, tzw. recydywy.
Stanowisko podejrzanego i środki zapobiegawcze:
Piotr D. został zatrzymany w dniu 4 października bieżącego roku, a następnie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej. Skonfrontowany z treścią zarzutów, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.
Celem zabezpieczenia dalszego toku postępowania, prokurator wystąpił do miejscowego sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Sąd podzielił stanowisko prokuratora, zarządzając izolację podejrzanego na wnioskowany okres.
Zagrożenie karą:
Najsurowsze konsekwencje grożą mężczyźnie w związku z zarzutem uporczywego nękania. Czyn ten zagrożony jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodać należy, iż wobec sprawcy działającego w warunkach recydywy, górna granica sankcji ulega podniesieniu o połowę, tj. do 12 lat.
Rzecznik prasowy
Bartosz Kilian