Komunikat o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko sprawcom włamania do hotelu i dewastacji tego obiektu
13.05.2026
W dniu 6 maja 2026 roku Prokuratura Rejonowa w Bochni skierowała do Sądu Okręgowego w Tarnowie akt oskarżenia przeciwko 3 mieszkańcom Myślenic, którzy w powiecie bocheńskim włamali się do jednego z hoteli, skąd skradli szereg przedmiotów stanowiących wyposażenie, po czym zdewastowali pokoje i uczynili obiekt niezdatnym do użytku.
Grzegorza Ch., Piotra M. i Michała P. prokurator oskarżył o to, że działając wspólnie i w porozumieniu w okresie od 10 sierpnia 2025 roku do 20 września 2025 roku włamali się do chwilowo nieczynnego hotelu w ten sposób, że wyłamali zamek w drzwiach balkonowych, a następnie sukcesywnie dokonali kradzieży znajdujących się na wyposażeniu przedmiotów, w tym: telewizorów, głośników, pieców gazowych, baterii łazienkowych, kaloryferów, lamp i kinkietów, elektrycznych przewodów i rurek miedzianych oraz części z klimatyzatorów. Równocześnie sprawcy dokonali zniszczenia hotelu dewastując go i czyniąc niezdatnym do użytku, poprzez wyrwanie instalacji i rurek ze ścian, wyrwanie kaloryferów i umywalek oraz ich rozbicie, zerwanie sufitów podwieszanych wraz z ociepleniem, wybicie dziur w ścianach i drzwiach, a także zbicie płytek łazienkowych. Łączna wartość skradzionych rzeczy i dokonanych zniszczeń została wyceniona na kwotę 1.660.500 zł, co stanowi mienie wielkiej wartości. W związku z powyższym sprawcy odpowiedzą za
przestępstwo określone w art. 279 §1 kk i art. 288 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk przy zastosowaniu art. 294 §lkk. Grozi im kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Nadto Grzegorz Ch. został jeszcze oskarżony o posiadanie niewielkiej ilości marihuany, tj. o przestępstwo z a art. 62 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Wszyscy oskarżeni zostali w śledztwie tymczasowo aresztowani i na proces oczekują w zakładzie karnym.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Tarnowie
Mieczysław Sienicki
Podstawa prawna
Kodks karny, kodeks postępowania karnego