W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie zarzutów za pranie brudnych pieniędzy w agencji pośrednictwa pracy

28.09.2021

Baner ważny komunikat. W tle młotek

W ramach prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych, posługiwania się fikcyjnymi fakturami oraz prania brudnych pieniędzy – związanych z funkcjonowaniem agencji zatrudnienia zajmującej się rekrutowaniem pracowników tymczasowych z terenów Ukrainy i Białorusi – Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w dniu 13 września 2021 r. na polecenie prokuratora zatrzymała 5 osób.

W/w osobom przedstawiono szereg zarzutów związanych z przestępczością podatkową, m. in. w obszarze podatku VAT, w tym w szczególności, związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT, których wartość przekracza kwotę 40 milionów złotych, jak również z praniem brudnych pieniędzy. Wobec dwójki podejrzanych Sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, zaś wobec pozostałej trójki podejrzanych prokurator zastosował dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Na poczet przyszłych kar oraz uiszczenia uszczuplonych uprzednio czynami zabronionymi należności publicznoprawnych, prokurator dokonał zabezpieczenia majątku podejrzanych poprzez ustanowienie hipotek przymusowych na rzecz Skarbu Państwa na 6 nieruchomościach (zarówno gruntowych jak i lokalach mieszkalnych) na łączna kwotę przekraczającą 2 miliony złotych, jak również zajęcie należących do nich udziałów w ośmiu spółkach prawa handlowego o nominalnej wartości przekraczającej 38 000 złotych. Ponadto u jednego z podejrzanych zabezpieczono kilkanaście zegarków o łącznej wartości szacowanej na 27 000 złotych, jak również środki pieniężne w kwocie 500 000 złotych.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że działalność agencji zatrudnienia w latach 2018 – 2019 miała charakter ogólnokrajowy. W sprawie przesłuchano dotychczas ponad 130 świadków i zabezpieczono obszerną dokumentacje stanowiąca dowód w śledztwie. Zgromadzone dotychczas dowody pozwalają na przyjęcie, że działalność agencji naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 13 milionów złotych.

Śledztwo w niniejszej sprawie ma charakter rozwojowy.

{"register":{"columns":[]}}