W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał Polonii Euro 2021 w Lesznie

10.07.2021

10 lipca br. w Lesznie rozegrały się finałowe rozgrywki w I Mistrzostwach Europy Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej. Zwycięzcą została drużyna Polonia 1912 Leszno. Wydarzenie było finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Finał Polonii Euro 2021 w Lesznie

Podczas 3 dni rozgrywek w zawodach udział wzięło 8 drużyn. Były to trzy zespoły z Holandii, dwie z Niemiec, jeden zespół z Austrii oraz dwa zespoły gospodarzy. W sumie rozegrano 20 meczy, podczas których strzelono 93 bramki.

Końcowe wyniki I Polonijnych Mistrzostwa Europy w piłce nożnej:

1. Polonia 1912 Leszno

2. FNS Schiedam

3. Drużyna Polonii

4. Białe Orły Tilburg

5. FC Polonia Berlin

6. FC Polska Wien

7. FC Schadewijk Poolse Team

8. P.D.C Olympia Berlin

Gospodarzem rozgrywek był klub Polonia 1912 Leszno. Miejsce to jest szczególnym symbolem polskości.  Początki „Polonii” były bardzo trudne, gdyż klub powstał w latach niewoli – w zaborze pruskim, gdzie każda próba tworzenia instytucji, organizacji w tym także klubów sportowych narodowo odrębnych spotykała się z ograniczeniami i prześladowaniami ze strony zaborcy w stosunku do patriotycznie nastawionych Polaków. Nazwa klubu oraz jego biało-czerwone barwy jednoznacznie wskazywały, że walka o polskość była jednym z głównych celów jego powstania.

Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, podsumował wydarzenie zachętą do szerzenia pomysłu rozgrywania Mistrzostw Polonijnych w kolejnych latach z możliwością angażowania  drużyn polonijnych z państw na całym świecie:

„Były I Polonijne Mistrzostwa Europy, będą następne, ale może za rok podobne Mistrzostwa Świata?”

a także podkreślił znaczenie klubów polonijnych, które są nośnikami tradycji i kultury polskiej oraz ośrodkami polskości za granicą:

„Wokół klubów polonijnych buduje się polskość, polską tożsamość. Chcemy, aby te kluby miały możliwość spotkania, integracji oraz rozegrania turnieju”

Piotr Jóźwiak, wiceprezydent miasta Leszna zaznaczył, że wydarzenie samo w sobie jest świetną promocją miasta. Dodatkowo, wszystkie mecze były transmitowane na żywo na kanale TVP Polonia, co pozwoliło jeszcze bardziej zwiększyć zasięg i rangę imprezy.

11 lipca odbyła się uroczystość zakończenia Polonia Euro 2021 połączona z odsłonięciem muralu "Grali i walczyli za wolną Polskę" powstałego w ramach projektu "MURale historia" dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej.

Oprócz rozgrywek meczowych, w czasie imprezy zaprezentowano m.in. występ taneczny Stowarzyszenia "Wygraj Siebie” oraz występ Pawła Skóry Mistrza Świata w freestyle football, a także wygłoszono krótki wykład patriotyczny na temat wspomnianego.

Warto podkreślić, że chętnych do rozgrywek było więcej. Organizatorzy otrzymywali informacje o chęci uczestnictwa drużyn z Ukrainy, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii, jednak ze względu m.in.  na ograniczenia pandemiczne, ilość uczestników musiała zostać ograniczona.

 

Zdjęcia (6)