W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

11.07.2021

W niedzielę, 11 lipca 2021 roku, na Skwerze Wołyńskim w Warszawie obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Minister Jan Dziedziczak miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach organizowanych przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Warszawa 11.07.2021

We wspólnej modlitwie w intencji zamordowanych udział wzięły rodziny ofiar, przedstawiciele władz oraz reprezentanci środowisk kresowych. Po wysłuchaniu hymnu i okolicznościowych przemówień, zostały złożone kwiaty pod tablicami, na których widnieją nazwy miejscowości z przedwojennych województw II Rzeczypospolitej, w których dokonano rzezi. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gdzie również zostały złożone wieńce.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 roku przez Sejm RP właśnie na dzień 11 lipca, czyli w rocznicę "Krwawej Niedzieli" - apogeum zbrodni dokonywanych w latach 1942-1947 na kresach wschodnich II RP. W wyniku tych działań zginęło w sumie około 100 tys. naszych Rodaków, mordowanych w okrutny sposób, nierzadko podczas nabożeństw w kościołach.

Rzeź wołyńska to niewątpliwie jeden z najtragiczniejszych okresów w historii Polski, który zapisał się jako przykład niewyobrażalnego okrucieństwa i nienawiści. Z szacunku do ofiar, należy zrobić wszystko, aby pamięć o tej zbrodni nigdy nie ustała. Wyrazy uznania należą się wszystkim tym, którzy od wielu lat, z poświęceniem, dbają o prawdę historyczną i o przetrwanie tego bolesnego wspomnienia.

 Niech pamięć o ofiarach żyje wiecznie!

Zdjęcia (3)