W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24.03.2021

24 marca 2021 roku w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II Toruniu, odbyła się uroczystość z okazji Narodowego dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów przed okupacją niemiecką, w której udział wziął minister Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

J. Dziedziczak: Na okupowanych przez tyranów ziemiach zwyciężyło człowieczeństwo

Na okupowanych przez tyranów ziemiach zwyciężyło człowieczeństwo. Miało to oczywiście związek z chrześcijańską tożsamością Polaków. Mimo, że byliśmy areną takiego zła, to właśnie tu i w takiej skali wykiełkowało dobro, heroizm i miłosierdzie – mówił podczas przemówienia Jan Dziedziczak,

Często przy okazji takich uroczystości spotykam się ze sformułowaniem, że to byli ludzie odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. To piękne i ważne odznaczenie, tylko pamiętajmy, że choć Polaków jest odznaczonych najwięcej – na ok. 27 tys. odznaczonych, ponad 7 tys. to odznaczenia przyznane Polakom – to tylko 7 tys. odznaczeń. Polaków ratujących Żydów, czy nawet – wolę to stwierdzenie – ryzykujących życie swoje i swoich bliskich dla Żydów było znacznie więcej – wskazał.

Różnica pomiędzy liczbą Polaków odznaczonych przez Yad Vashem jako „Sprawiedliwi” a całkowitą liczbą Polaków pomagających Żydom wynika ze skomplikowanych wymogów stawianych przez Instytut.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą zwrócił uwagę na specyfikę czasów, w jakich na okupowanych ziemiach polskich wielu naszych rodaków niosło najczęściej bezinteresowną pomoc bliźnim.

Polska była areną niewyobrażalnego bestialstwa. Bestialstwa niemieckiego, sowieckiego, a pomimo to, właśnie na okupowanych przez tyranów ziemiach zwyciężyło człowieczeństwo. Miało to oczywiście związek z chrześcijańską tożsamością Polaków. Mimo, że byliśmy areną takiego zła, to właśnie tu i w takiej skali wykiełkowało dobro, heroizm i miłosierdzie – mówił Jan Dziedziczak.

Minister przypomniał przy tym, że za pomoc Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce groziła śmierć. Mimo to, zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i proporcjonalnie, uratowano więcej osób narodowości żydowskiej, niż w krajach, w których kary były znacznie łagodniejsze.

Na koniec swojego wystąpienia, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą wyraził wdzięczność za inicjatywę Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Instytutu „Pamięć i Tożsamość” mającą na celu kultywowanie pamięci Polaków, którzy ryzykowali, a niejednokrotnie oddali swoje życie, pomagając Żydom.

Ta inicjatywa nadrabia wiele zaległości ostatnich dziesięcioleci i jest bardzo potrzebna. To miejsce odwiedzają i Polacy z kraju, i Polacy z całego świata, i goście z zagranicy. Dowiadują się o fascynującej historii fenomenu Polaków ratujących Żydów – powiedział.

Jan Dziedziczak zaapelował także, by opowiadając o pomocy udzielanej Żydom na terenach okupowanej Polski, należycie przedstawiać kontekst historyczny.

 

 

 

Wideo