W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody dnia Polonii i Miesiąca Polskiego Dziedzictwa w Islandii z udziałem Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą i gości z Polski

15.05.2022

Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granica składa kwiaty na grobie tragicznie zmarłych marynarzy polskiego statku „Wigry”, na cmentarzu Fossvogskirkjugarður.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Minister Jan Dziedziczak, zaprosił do wspólnego świętowania obchodów Dnia Polonii oraz miesiąca polskiego dziedzictwa z Polonią w Islandii przedstawicieli środowisk politycznych, parlamentarnych,  akademickich i opiniotwórczych współpracujących z Rodakami za granicą.

W wizycie udział wzięli: Pan Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP,  Pani Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu,  posłowie i senatorowie – członkowie komisji odpowiedzialnych za kontakty z Polonią, reprezentanci IPN, MSZ, MEiN, MON, członkowie Rady programowej TVP Polonia,  a także przedstawiciele środowisk duchownych, akademickich i opiniotwórczych.

W Ambasadzie RP w Reykjaviku uczestnicy delegacji spotkali się z naszymi Rodakami. Wśród zaproszonych gości byli przedstawicie Polonii w Islandii zaangażowani m.in. w prace w jednostkach samorządu terytorialnego, edukację oraz prowadzenie stowarzyszeń i organizacji zrzeszających naszych rodaków w Islandii.

Delegacja uczestniczyła również we Mszy Św. w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Reykjaviku, podczas której bp. David Tencer OFMCap dokonał poświęcenia sztandaru Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II.

Goście Ministra złożyli kwiaty nagrobie tragicznie zmarłych marynarzy polskiego statku "Wigry", na cmentarzu w Fossvogskirkjugardur Zapoznali się także z perspektywami polsko-islandzkiej współpracy ekonomicznej związanej z tzw. „zielonym” wodorem produkowanym przy wykorzystaniu energii geotermalnej.

Wizyta w Islandii rozpoczęła tradycję corocznych majowych spotkań i świętowania z Polonią i Polakami w miejscach, gdzie mieszkają. Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, wychodząc z inicjatywą zorganizowania wyjazdu, miał na celu ułatwienie współpracy pomiędzy Polonią a instytucjami polskimi.

Statystyki mówią o 25 tys. osób polskiego pochodzenia mieszkających w Islandii. Szacunki te obejmują pracowników sezonowych, osoby bez zarejestrowanego pobytu oraz o podwójnym obywatelstwie. Są miejscowości, gdzie Polacy stanowią powyżej 30% wszystkich mieszkańców. Prawie tysiąc polskich dzieci uczy się języka polskiego w 19 szkołach, zarówno islandzkich, jak i społecznych, a także prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}