W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Polonią z Brazylii

12.02.2021

12 lutego 2021 roku Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami Polonii w Brazylii.

Spotkanie z Polonią w Argentynie

Spotkanie odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji i było kolejnym w ramach cyklu spotkań Pełnomocnika ze środowiskami polonijnymi. Udział w nim wzięli przedstawiciele największych organizacji polonijnych, duszpasterstwa oraz szkół polonijnych. Duża część spotkania dotyczyła pielęgnowania polskiej kultury, a także podtrzymywania znajomości języka polskiego.

W spotkaniu udział wzięli Ambasador RP w Brazylii Jakub Skiba, Konsul Generalny RP w Kurytybie Marta Olkowska oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

Brazylia była celem kilku fal emigracji, począwszy od drugiej połowy XIX w. do lat 30. XX w., a także po II wojnie światowej. Przybysze z okresu Polski rozbiorowej figurują w brazylijskich rejestrach zazwyczaj jako obywatele państw zaborczych. Wg różnych źródeł liczebność Polonii oscyluje w granicach od 1,5 do ponad 2 mln, a coraz częściej podawana liczba to 2,5 mln.

Zdjęcia (1)