W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie

18.07.2021

W niedzielę, 18 lipca br. w Berdyczowie w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyły się uroczystości odpustowe z udziałem Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Berdyczów 2021

W niedzielnych uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, jednym  z najważniejszych miejsc kultu na dawnych Kresach, obecni byli przedstawiciele rządu polskiego: sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Pan Jan Dziedziczak, Pan Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Pan Marcin Przydacz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Polski, Chorwacji, Słowacji i Słowenii, w tym Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Pan Bartosz Cichocki oraz Konsul Generalny RP w Winnicy, Pan Damian Ciarciński. 

Podczas trzydniowej wizyty Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą złożył wieńce pod tablicami wybitnych Polaków: Jana Pawła II, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod tablicą upamiętniającą chrzest Ignacego Jana Paderewskiego w 80 rocznicę jego śmierci. Oddał także hołd poległym w 1920 żołnierzom Wojska Polskiego w Latyczowie.

W ramach wizyty w Gródku Podolskim, minister spotkał się z prezesami polskich organizacji. Rozmowy dotyczyły ich działalności, ale także groźby likwidacji szkoły z polskim językiem nauczania. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wziął też udział w przyjęciu wniosków o Kartę Polaka dla siedmiorga dzieci z rodziny polskiej z Gródka.

Wizyta zakończyła się otwarciem wystawy poświęconej Konstytucji 3 Maja przed Kościołem św. Stanisława. Ta piękna wystawa była prezentowana wcześniej m.in. w Barze, Kamieńcu Podolskim i Berdyczowie.

 

 

Zdjęcia (7)