W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Białymstoku powstanie Centrum Pomocy Polakom z Białorusi

10.05.2021

Podczas z wizyty w Białymstoku minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą poinformował o planowanym powstaniu finansowanego przez Rząd RP Centrum Pomocy Polakom z Białorusi.

Wizyta ministra Jana Dziedziczaka w Białymstoku

Celem wizyty ministra Dziedziczaka w Białymstoku było spotkanie z przedstawicielami miejscowych organizacji działających na rzecz Polaków na Wschodzie. Rozmowy dotyczyły utworzenia punktu opieki nad Polakami z Białorusi w związku z sytuacją polityczną w tym kraju – zwłaszcza represjami, jakie spotykają mieszkających tam Polaków. Jan Dziedziczak podkreślił, że polskiemu Rządowi te kwestie nie są obojętne. Wskazał, że Rząd RP przeznacza w tym roku 50 mln zł na pomoc obywatelom Białorusi dotkniętym przez reżim na Białorusi. Polska powinna także skierować pomoc ku Polakom, którzy w ostatnich miesiącach stali się obiektem ataków i prześladowań ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Minister Dziedziczak podkreślił, że Białystok jest pierwszym punktem na drodze większości Polaków przyjeżdzających z Białorusi do Polski, dlatego decyzja, aby Centrum Pomocy znajdowało się w Białymstoku jest naturalna. Zapewniał, że Polska nie pozostawi bez pomocy rodaków na Białorusi.

„Chcemy, żeby Białystok był centralnym punktem udzielania pomocy Polakom, którzy zdecydują się przekroczyć granicę i przyjechać do Polski. Chcemy, żeby w Białymstoku nasi rodacy mogli otrzymać informacje w jaki sposób się w Polsce zaaklimatyzować, żeby otrzymać pomoc, żeby mogli również zorientować się jakie są możliwości, warunki pobytu w Polsce, znalezienia swojego miejsca w Ojczyźnie.” – mówił Jan Dziedziczak.

„Już teraz zapowiadam, że Białystok będzie centrum pomocy Polakom na Wschodzie, będzie pełnił on swoją naturalną rolę łącznika między Polską a rodakami ze Wschodu (…) My na mapie Polski wybieramy Białystok, żeby był centrum tej pomocy. To jest stolica pomocy Polakom na Wschodzie.” – powiedział minister Dziedziczak.

Podczas wizyty minister odwiedził także siedzibę Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który od lat utrzymuje kontakty z Polakami na Białorusi oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej prowadzony przez Fundację Fontis et Futura.

Minister Jan Dziedziczak odbył również spotkanie z Bohdanem Paszkowskim, wojewodą podlaskim, który przypomniał, że region podlaski przez lata współpracował transgranicznie z Białorusią, ale w obecnej sytuacji politycznej współpraca została zawieszona. W ramach swoich działań, Podlaski Urząd Wojewódzki od połowy 2017 roku wydał ponad 5,7 tys. Kart Polaka.

Podczas wizyty minister Dziedziczak spotkał się także z dziennikarzami białoruskiego Radia Racja, mającego siedzibę właśnie w Białymstoku. Sygnał Radia dociera do ponad 2,5 mln Polaków na Białorusi i Białorusinów, stanowiąc alternatywę dla reżimowych mediów białoruskich.

 

Zdjęcia (3)