W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Republice Czeskiej

27.05.2021

„Wpisuję Polská”

W dniach 27-28 maja minister Jan Dziedziczak odwiedził Republikę Czeską, gdzie została podsumowana akcja „Wpisuję Polská”, która miała na celu mobilizację Polaków zamieszkujących Zaolzie do wpisywania narodowości polskiej w czasie spisu powszechnego.

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w briefingu prasowym podsumowującym akcję. Podkreślił m.in. niezwykle ważną rolę Polaków na Zaolziu - ich aktywność dla regionu, liczne inicjatywy kulturalne, doskonałą znajomość obu kultur. Ponadto biegła znajomość dwóch języków daje m.in. większe szanse na rynku pracy, szersze perspektywy edukacyjne (np. możliwość wyboru pomiędzy uczelniami czeskimi i polskimi), nieograniczony dostęp do wytworów kultury czeskiej i polskiej. Co najważniejsze, spadek liczby Polaków na Zaolziu osłabia pozycję polskiego środowiska w rozmowach z władzami gmin i miast, województwa oraz z rządem Republiki Czeskiej. 

Minister Dziedziczak spotkał się także z przedstawicielami mniejszości polskiej w Republice Czeskiej, m.in. z Mariuszem Wałachem, Prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej oraz Heleną Legowicz – Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.

Wizytował również polskie ośrodki,, gdzie realizowane są projekty wspierane przez polski rząd, w tym Domy Polskie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Trzyńcu - Leszna Dolnej, Bystrzycy, Bocanowicach oraz Mostach koło Jabłonkowa.

Zdjęcia (1)