W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Wilnie - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

04.05.2021

2 maja 2021, w dniu Polonii i Polaków za Granicą, Premier RP Mateusz Morawiecki udał się z oficjalną wizytą do Wilna.

Wizyta w Wilnie

W dniu Polonii i Polaków za Granicą odbyła się oficjalna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie.

W delegacji Premierowi towarzyszyli Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, a także Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Podczas wizyty odbyło się spotkanie z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.

Następnie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Domu Kultury Polskiej oraz nowej siedziby TVP Wilno.
Budowa realizowana będzie że środków budżetu państwa polskiego.

W czasie wizyty odbyło się spotkanie premiera oraz ministrów uczestniczących w wizycie z przedstawicielami organizacji polskich działających na Litwie.

Minister Dziedziczak uczestniczył w złożeniu wieńca w Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Podczas uroczystości Premier Mateusz Morawiecki wręczył flagę Polski Wileńskim Harcerzom z okazji Dnia Flagi RP. Złożono także wieniec w kaplicy powstańców styczniowych.

Na Litwie żyje według szacunków ponad 200 tys. Polaków, mieszkających głównie w Wilnie w rejonach wileńskim, solecznickim, święciańskim oraz trockim.

 
 

Zdjęcia (4)