W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w śledztwie dotyczącym Galleri New Form

Ciemne tło z napisem Ważna informacja

W ubiegłym miesiącu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze ABW zatrzymali agentów koordynatorów współpracujących z Galleri New Form.

Monika A. została zatrzymana na lotnisku w Gdańsku podczas próby opuszczenia kraju, zaś Krzysztof W. w Białymstoku.

Podejrzani oferowali oszukańcze inwestycje

Obojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia oszustw dokonanych wspólnie i w porozumieniu z Joanną Segelström w związku z fikcyjnym obrotem dziełami sztuki i tzw. piramidą finansową stworzoną wokół podmiotu o nazwie Galleri New Form z siedzibą w Trelleborgu w Szwecji. Zarzuty obejmują prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem oraz doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie co najmniej 300 milionów złotych klientów Galleri New Form.

Środki zapobiegawcze

Sąd Okręgowy w Białymstoku zastosował wobec obojga podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od daty zatrzymania z możliwością wpłaty kwoty po 3 miliony złotych tytułem poręczenia.

Za popełnienie zarzuconych podejrzanym czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 oraz kara grzywny do 10 milionów złotych.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych

Na mieniu dwojga podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego. Prokurator zajął 21 nieruchomości o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych, ruchomości o łącznej wartości ponad 2 milionów 700 tysięcy złotych i luksusowy samochód o wartości 400 tysięcy złotych.

Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 22 milionów 700 tysięcy złotych.

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, że Galleri New Form oferowała inwestycje w dzieła sztuki. Polegały one na nabyciu prawa własności dzieła sztuki na okres od co najmniej 6 miesięcy do roku. Podmiot gwarantował zwrot kapitału powiększony o 36 proc. zysku w skali roku poprzez odkupienie udziału po upływie oznaczonego umową terminu.

Na skutek przestępczej działalności osób reprezentujących Galleri New Form pokrzywdzeni stracili nie mniej niż 300 milionów złotych.

Joanna Segelström i jej syn Mikael, którym zarzuca się oszustwo i pranie brudnych pieniędzy, wciąż ukrywają się przed organami ścigania i są poszukiwani międzynarodowym listem gończym.

{"register":{"columns":[]}}