W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko 9 podejrzanym w sprawie uchylania się od opodatkowania podatkiem akcyzowym w związku ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy

02.11.2021

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 9 podejrzanym, w tym między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi, polegającymi głównie na uszczupleniach w podatku akcyzowym należnym w związku ze sprowadzaniem pojazdów na polski obszar celny. Zarzuty dotyczą także podrabiania dokumentacji niezbędnej do rejestracji pojazdów na terenie Polski oraz wyłudzania poświadczenia nieprawdy a także paserstwa.

Baner przedstawiający figurkę temidy

Ponad 4 miliony straty Skarbu Państwa

Na skutek przestępczej działalności oskarżonych narażono Skarb Państwa na uszczuplenie należności z tytułu podatku akcyzowego na kwotę nie mniejszą niż 4.000.000 złotych.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Akt oskarżenia jest wynikiem śledztwa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzonego wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Gdańsku oraz Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego.

W jego toku ustalono, że w styczniu 2019 roku na terenie Poznania zarejestrowana został spółka prawa handlowego, której prezesem został obywatel Białorusi. Spółka zajmowała się sprowadzaniem pojazdów z zagranicy, ich rejestracją i dalsza sprzedażą na terenie Polski.

Z dokumentów stanowiących podstawę do rejestracji pojazdów wynikało, że były one zdekompletowane i uszkodzone. Na tę okoliczność sporządzane były opinie rzeczoznawcy. W ten sposób ustalano wartość pojazdu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem akcyzowym na około 30 procent wartości pojazdu kompletnego.

Faktycznie spółka sprowadzała luksusowe, kompletne samochody o dużej wartości. W jednym z warsztatów samochodowych następowała ich dekompletacja w celu wydania przez rzeczoznawcę opinii o ich zaniżonej wartości. Po przeprowadzeniu oględzin przez rzeczoznawcę pojazdy były przywracane do stanu pierwotnego i w takiej formie sprzedawane lub użytkowane przez członków grupy.

Działalność grupy przestępczej 

Prezes spółki, obywatel Białorusi, był jedynie tzw. „słupem”. W rzeczywistości działalność spółki była prowadzona przez dwóch oskarżonych członków zorganizowanej grupy, mieszkańców Trójmiasta. Zajmowali się oni sprowadzaniem pojazdów do Polski, organizowali transport pojazdów do warsztatów samochodowych, zlecali sporządzanie opinii przez rzeczoznawcę oraz przekazywali dokumenty służące do rejestracji pojazdów we właściwym urzędzie.  

W większości przypadków pojazdy celem ich dekompletacji i przeprowadzenia oględzin przez rzeczoznawcę były sprowadzane do warsztatu samochodowego prowadzonego przez jednego spośród oskarżonych w sprawie.

Opinie we wszystkich przypadkach były sporządzane przez tego samego rzeczoznawcę oskarżonego w śledztwie.

Sprowadzali samochody osobowe jako ciężarowe  lub specjalne

Ustalono nadto, że oskarżeni sprowadzali także do Polski z Niemiec luksusowe samochody osobowe, na które wystawione były poświadczające nieprawdę dokumenty wskazujące, że są to pojazdy ciężarowe lub specjalne. Również dokumenty w postaci zaświadczeń o dokonaniu zmian konstrukcyjnych pojazdu oraz zaświadczeń o przeprowadzanych badaniach technicznych były podrabiane i potwierdzały czynności, których w rzeczywistości nie przeprowadzono. Sprowadzane do Polski pojazdy wskazywane jako ciężarowe, faktycznie były samochodami osobowymi. W ten sposób unikano akcyzy, która jest naliczana w przypadku sprowadzania na polski obszar celny pojazdów osobowych.

Wystawiali nierzetelne faktury VAT i wyłudzali zwrot podatku Vat

Oskarżeni dopuszczali się także przestępstw karno - skarbowych. Wystawiali  oni nierzetelne faktury VAT służące do rejestracji pojazdów, nie odzwierciedlające rzeczywistych operacji sprzedaży i zakupu towarów, i w ten sposób unikali uiszczania podatku od towarów i usług lub uzyskiwali nienależny zwrot podatku.

Mienie pochodzące z przestępstwa

Podczas wykonywania czynności procesowych zabezpieczono u oskarżonych pojazd pochodzący z kradzieży. Ustalono nadto, iż oskarżeni  pomagali w ukryciu również innych pojazdów pochodzących z czynów zabronionych polegających na przywłaszczeniu przedmiotów leasingu lub wypożyczonych samochodów. 

Surowe kary dla oskarżonych

Wobec 4 oskarżonych  stosowany był w sprawie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku śledztwa zabezpieczono pojazdy o wartosci ponad 2 milionów złotych a także środki pieniężne na poczet przyszłych kar i środków karnych.

Za zarzucane przestępstwa grozi oskarżonym kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz surowe grzywny.

 

{"register":{"columns":[]}}