W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne akty oskarżenia w sprawie dotyczącej spółki PKF Skarbiec

04.07.2022

Prokuratura Regionalna w Gdańsku, w ostatnim okresie, skierowała do Sądów Okręgowych w Świdnicy, Bielsku – Białej oraz Radomiu kolejne 3 akty oskarżenia przeciwko doradcom finansowym spółki PKF Skarbiec (obecnie „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej).

Temida 2

Aktami oskarżenia objęto łącznie 5 oskarżonych, którym zarzucono popełnienie przestępstw na szkodę 1390 pokrzywdzonych. Łączna wysokość szkody poniesionej na skutek działania sprawców wyniosła prawie 4.000.000 złotych.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Akty oskarżenia są wynikiem obszernego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku dotyczącego działalności spółki „Pożyczka Gotówkowa”, poprzednio działającej pod nazwami  Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” sp. z o.o. i „Pomocna Pożyczka” sp. z o.o.

Mechanizm przestępczego działania

Spółka oferowała w latach 2004 – 2015 pożyczki dla osób fizycznych jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Do biur spółki znajdujących się na terenie kraju zgłaszały się osoby zadłużone, nieposiadające zdolności kredytowej, często znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Od wyszkolonych doradców otrzymywały one nierzetelne informacje dotyczące procedury uzyskania pożyczki, były np. informowane, że jedynym warunkiem jej uzyskania jest wniesienie opłaty przygotowawczej, że nie są potrzebne zabezpieczenia. W konsekwencji klienci spółki  decydowali się na uiszczenie opłaty przygotowawczej, która stanowiła zysk spółki. Pożyczki otrzymało jedynie 0.8 % osób, które podpisały umowy i dokonały opłat. 

4000 tomów akt w sprawie przeciwko twórcom PKF Skarbiec - szkoda na kwotę ponad 181 milionów złotych.

 We wrześniu 2018 roku Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała  pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie. Aktem tym objęto 22 osoby w tym prezesa spółki, wiceprezesa, dyrektora regionalnego i jego zastępcę oraz kilkunastu doradców finansowych.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk  i inne. Liczba osób pokrzywdzonych wyniosła ponad 73 tysiące osób, a łączna szkoda to ponad 181 milionów złotych  

Do Sądu przekazano 4000 tomów akt oraz ponad 500 kartonów z dokumentacją związaną z zawieraniem umów.

Dalsze działania prokuratorów

Do odrębnego postępowania wyłączono materiały przeciwko pozostałym doradcom finansowym spółki.

Dotychczas skierowano do sądów 21 aktów oskarżenia przeciwko łącznie 67 doradcom spółki, którzy działali na szkodę ponad 13 tysięcy pokrzywdzonych. Łączna wysokość szkody wyniosła prawie 36 milionów złotych.

Surowe kary dla podejrzanych

Czyny zarzucone oskarżony doradcom finansowym kwalifikowane są z art.  286 § 1 kk w zw. z art. 294 §1 kk w zw. z art. 12 §1 kk w zw. z art. 65 §1 kk – grozi za to kara do 15 lat pozbawienia wolności

Wyroki skazujące

W sprawach przeciwko doradcom kredytowym zapadają już wyroki skazujące. Oprócz kar pozbawienia wolności sądy, zgodnie z wnioskami prokuratora, zobowiązują oskarżonych do naprawienia szkody oraz orzekają zakaz prowadzenia działalności, wykonywania zawodu związanego z udzielaniem pożyczek.

 

{"register":{"columns":[]}}