W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym przemytu wyrobów tytoniowych i paliw oraz korupcji

03.10.2022

W związku ze śledztwem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce w dniu 27 września 2022 roku na terenie powiatu kętrzyńskiego dokonali zatrzymania kolejnej osoby związanej z procederem przemytu papierosów i paliw.

kpk

Nielegalne papierosy o wartości 260 tysięcy złotych

Podczas zatrzymania 56 letniego mężczyzny, w jednym z samochodów, funkcjonariusze ujawnili przeszło 351.000 nielegalnych papierosów różnych marek o wartości 260 tysięcy złotych.

Wartość uszczuplonych należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług wyniosła łącznie prawie 420.000 złotych

Zarzuty i areszt  dla zatrzymanego.

Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie przedstawione mu zostały zarzuty związane z przemytem papierosów  oraz paliwa przez granicę polsko – rosyjską w Bezledach oraz zarzut paserstwa, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności celnych, a także podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług w łącznej wysokości 1 085 633 złote.  Przestępstwa te kwalifikowane są z art. 86 § 1 kks w zb. z art. 63 § 2 kks.

Mężczyźnie przedstawiono także zarzut nabycia i przechowywania nielegalnych papierosów ujawnionych podczas jego zatrzymania.  

Po wykonaniu czynności z zatrzymanym Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Zatrzymanie miało związek z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego, zajmującej się przywozem z Obwodu Kaliningradzkiego paliwa oraz wyrobów tytoniowych bez polskich znaków  nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego. Śledztwo dotyczy także udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, pracownikom Służby Celno – Skarbowej, wykonującym czynności na polsko – rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach, w zamian za odstąpienie od kontroli samochodów i przewożonego bagażu.  

Podejrzani przemytnicy oraz funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej

W prowadzonym śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 15 osobom podejrzanym o przemyt wyrobów tytoniowych i paliw, a także 13 funkcjonariuszom Służby Celno – Skarbowej, którym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowej w  zamian za odstąpienie od kontroli samochodu i przewożonego bagażu.

Wobec 8 osób stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 11 milionów złotych.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż łącznie w okresie działalności grupy nielegalnie wprowadzono na terytorium RP wyroby akcyzowe w postaci około 12 mln. sztuk papierosów, krajanki tytoniowej w ilości 3.900 kg i suszu tytoniowego w ilości 1800 kilogramów.

Wysokość uszczuplonych należności publicznoprawnych w postaci cła, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług, według jedynie wstępnych ustaleń, wyniosła ponad 11 milionów  złotych.

 

{"register":{"columns":[]}}