W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymanie w związku z zabójstwem gdańskiego listonosza w 1997 roku

31.03.2023

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Archiwum X z udziałem policyjnych kontrterrorystów zatrzymali 52 letniego mieszkańca Gdańska podejrzanego o dokonanie w maju 1997 roku w Gdańsku zabójstwa 29 letniego Piotra Z.

Baner areszt. W tle młotek

Zarzut zabójstwa  

Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie przedstawiono mu zarzut dokonania zabójstwa z użyciem broni palnej i dokonania rozboju tj. przestępstwa z art. 148 § 1  d.k.k. w zb. z art. 210 § 2 d.k.k.  (d.k.k. – ustawa z dnia 19 kwietnia 1969 r. Kodeks karny).

Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Jak ustalono, aresztowany mężczyzna m.in. w przeszłości był karany w związku z napadami na listonoszy, do których dochodziło w latach 2002-2003.  

Ustalenia śledztwa  

Do zdarzenia doszło  15 maja 1997 roku. Piotr Z., listonosz z gdańskiej Zaspy, od rana roznosił listy, renty, emerytury i przesyłki pieniężne. Jak ustalono, posiadał przy sobie pieniądze w kwocie 24 tysięcy złotych, przy czym kwotę 17 tysięcy w saszetce.  Ostatni raz widziany był w godzinach porannych pod blokiem przy ulicy Leszczyńskich.

Niedługo po tym, w bocznej uliczce w okolicy ogródków działkowych, przypadkowy przechodzień natrafił na ciało Piotra Z. wciśnięte do bagażnika pojazdu. Piotr Z. zginał od strzałów z broni palnej. Z saszetki zginęły pieniądze.  

W prowadzonym w tamtym czasie śledztwie przesłuchano wielu świadków, przeprowadzono oględziny miejsca znalezienia ciała, zabezpieczono wiele śladów kryminalistycznych oraz łuski i pociski. Mimo wykonania wielu czynności procesowych nie  ustalono sprawcy zabójstwa. Śledztwo zostało umorzone w grudniu 1997 roku. W dalszym ciągu jednak, podejmowane były czynności mające na celu ustalenie tożsamości sprawcy.

Działania Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcjonariuszy z Archiwum X

Śledztwo w sprawie zabójstwa Piotra Z. zostało podjęte w lipcu 2021 roku przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Pozwoliła na to ponowna, gruntowna analiza dowodów, w której wykorzystano najnowsze osiągnięcia naukowe w kryminalistyce. Pozyskano między innymi opinie biologiczne i daktyloskopijne. Praca i zaangażowanie funkcjonariuszy Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku tzw. Archiwum X i prokuratorów, weryfikowanie po raz kolejny śladów, analizowanie nowych wątków, ponowne przesłuchania świadków, jak też i ustalenia nowych świadków, pozwoliło na ustalenie okoliczności śmierci listonosza i wykrycie sprawcy jego zabójstwa.

Zagrożenie surową karą

Zbrodnia zabójstwa zagrożona jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8. 

 

 

{"register":{"columns":[]}}