W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zlikwidowanie nielegalnej wytwórni papierosów

22.11.2022

02Wazny_komunikat

KOMUNIKAT PRASOWY

W dniu 4 listopada 2022 r. w ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Lublinie o sygn. 2005-2.Ds 25.2022 doszło do zatrzymania 12 osób obywateli Polski, Białorusi, Gruzji i Ukrainy. Do zatrzymania doszło w wyniku przeszukania trzech nieruchomości na terenie Polski.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw związanych z nielegalną produkcja wyrobów tytoniowych (art. 258 § 1 k.k.).

Ponadto podejrzanym zarzucono także działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej polegające na wyprodukowaniu w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, wyrobów tytoniowych w znacznej wartości w postaci papierosów bez polskich znaków akcyzy w ilości nie mniejszej niż 1.938.780 sztuk w ten sposób, że wytworzono je za pomocą znajdującej w użytkowanych pomieszczeniach linii produkcyjnej składającej się z maszyny pakującej marki SASIB, owijarki paczek marki SASIB, owijarki pakietów marki MARDEN AND EDWARDS oraz posiadania niezbędnych do tej produkcji składników i materiałów w postaci etykiet, folii, sygnetek, celofanów, tasiemek zrywających, kleju do etykiet i innych, tj. przestępstwa określonego w art. 12a ust. 2 w zw. z art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Podejrzanym zarzucono również wyprodukowanie 1.938.780 sztuk podrobionych papierosów zaopatrzonych w znaki towarowe dwóch znanych producentów wyrobów tytoniowych – art. 305 ust. 3 w zw. z art. 305 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Kolejnym czynem jakiego popełnienie zarzucono zatrzymany jest udział w procederze polegającym na przechowywaniu wyrobów akcyzowych w postaci ciętego tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy w ilości 338,90 kg oraz 1.938.780 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy stanowiących przedmiot czynu zabronionego określonego w art. 73 § 1 k.k.s., które to wyroby przeznaczone były do produkcji papierosów bez polskich znaków akcyzy w rozumieniu art. 99 ust. 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, przez co doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego w wysokości 2.109.208,00 zł oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku VAT w kwocie 533.162,00 zł, tj. o przestępstwo skarbowe określone w art. 65 § 3 k.k.s .w zw. z art. 65 § 1 k.k.s. w zb. z art. 54 § 2 k.k.s. w zw. z art. 54 § 1 k.k.s. w zw. z art. 7 § 1 k.k.s. w zw. z art. 37 § 1 pkt 5 k.k.s.

Podejrzani po ogłoszeniu treści postanowień o przedstawieniu zarzutów nie przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów i w większości odmówili składania wyjaśnień.

Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie zastosował wobec dwóch podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Przeprowadzone dotychczas dowody pozwalają na wstępne określenie sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej, które najprawdopodobniej polegało na zaopatrywaniu w nielegalnie pozyskiwaną krajankę tytoniową za pośrednictwem magazynu usytuowanego w miejscowości położonej na terenie województwa łódzkiego. Następnie surowiec ten był transportowany do miejscowości położonej w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie w hali produkcyjnej zainstalowana została linia do produkcji papierosów. Po wytworzeniu papierosy luzem były przewożone do kolejnej miejscowości znajdującej się na obszarze województwa mazowieckiego, gdzie miało miejsce ich pakowanie w jednostkowe paczki, następnie pakiety a także foliowanie i przygotowanie do wprowadzenia do obrotu.

Z uwagi na charakterystyczny wysoki poziom zorganizowania sprawców, zaangażowanie znacznych środków finansowych niezbędnych do zaopatrzenia w specjalistyczne urządzenia przeznaczone do produkcji papierosów nie można wykluczyć, że w wyniku kolejnych czynności procesowych, nastąpi zwiększenie liczby osób, którym zostaną przedstawione zarzuty.

{"register":{"columns":[]}}