W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła wszystkie zarzuty zawarte w akcie oskarżenia przeciwko byłemu Przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Wiceprzewodniczącemu KNF.

25.01.2024

Zdjęcie przedstawiające książki w bibliotece

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej publikacjami, opiniami, wywiadami, felietonami i innymi formami prasowego przekazu, związanymi z rzekomą bezzasadnością aktu oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom publicznym – członkom Komisji Nadzoru Finansowego, Prokurator Regionalny w Szczecinie ocenia, że są to publikacje nierzetelne, mające na celu wywołanie fałszywego przekonania o nieobiektywności prokuratora podejmującego decyzję o sporządzeniu w tej sprawie aktu oskarżenia.         

 Prokurator Regionalny w Szczecinie zwraca uwagę, że wszystkie zarzuty i negatywne oceny związane z funkcjonowaniem Komisji Nadzoru Finansowego w okresie od 22 października 2013 r. do  15 września 2014 r., które stanowią przedmiot aktu oskarżenia zostały potwierdzone przez zespół kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli, która w dniu 7 grudnia 2023 r. opublikowała wystąpienie pokontrolne I/21/002/KBF – Nadzór sprawowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i jej Urząd nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową w Wołominie. Przedmiotem kontroli NIK była ocena działań nadzorczych podjętych przez KNF od ogłoszenia przepisów ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do ogłoszenia przez sąd upadłości SKOK Wołomin oraz ocena działań KNF, mających na celu zapobieganie nieprawidłowościom ujawnionym w SKOK Wołomin po przejęciu nadzoru przez KNF. Okres objęty kontrolą NIK obejmował daty od 26 lipca 2012 r. do dnia 5 lutego 2015 r. Pełne wystąpienie pokontrolne NIK dostępne jest pod adresem: https://www.nik.gov.pl/kontrole/I/21/002/KBF/.

Wśród nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem KNF i UKNF, kontrolerzy NIK w pierwszej kolejności stwierdzili: „Działania KNF w zakresie postępowań administracyjnych były rażąco opieszałe i spóźnione. Wprowadzenie Zarządcy Komisarycznego do SKOK Wołomin dopiero po zatrzymaniu Prezesa i Wiceprezesa  SKOK Wołomin przez prokuraturę i zastosowaniu wobec nich, przez sąd, tymczasowego aresztowania, było w ocenie NIK działaniem zdecydowanie spóźnionym, które pozwoliło na niekontrolowany rozwój akcji kredytowej, pomimo zidentyfikowanych przez Urząd rażących naruszeń przepisów prawa, wysokiego ryzyka kredytowego oraz braku odpowiedniego zarządzania tym ryzykiem przez Kasę. Nieprawidłowe było niezakończenie postępowania administracyjnego w przedmiocie ustanowienia zarządcy komisarycznego SKOK Wołomin, wszczętego w dniu 18 marca 2013 r., najpóźniej w I kwartale 2014 r.

 Aktem oskarżenia RP I Ds 98.2016 objęto 7 funkcjonariuszy publicznych, którzy niedopełnili swoich obowiązków służbowych: Andrzeja J. – byłego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Wojciecha K. – byłego Wiceprzewodniczącego  Komisji Nadzoru Finansowego,  Dariusza T. – byłego Dyrektora Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych oraz jego zastępców Zbigniewa L. i Halinę M. a także byłych naczelników w tym departamencie: Adama O. i Dorotę Ch.

        Oskarżeni doprowadzili do wyrządzenia szkody w mieniu publicznym w łącznej kwocie 1 112 737 673  zł. stanowiącej sumę środków wypłaconych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na rzecz pokrzywdzonych oraz w mieniu prywatnym w kwocie 58 115 307,20  zł. stanowiącej  sumę środków utraconych przez 272 osoby.

         

{"register":{"columns":[]}}