W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regulamin rekrutacji

REGULAMIN  REKRUTACJI

PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ

I stopnia w KOŁOBRZEGU

Podstawa prawna:
Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (DZ.U. z 2018 r. poz.996 Art.142)

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 09 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych ( Dz.U. z 2019 r. poz. 686)

§1  Warunki przyjęcia kandydatów do klasy pierwszej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kołobrzegu:
  1. Wiek kandydata:
  1. Do klasy pierwszej w cyklu 6-letnim przyjmowani są  kandydaci, którzy kończą w danym roku kalendarzowym co najmniej 7 lat lub 6 (z zastrzeżeniem pkt. 2.3) oraz nie więcej niż 10 lat;
  2. Do klasy pierwszej w cyklu 4-letnim przyjmowani są kandydaci, którzy kończą w danym roku kalendarzowym co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16.
  1. Dokumentacja, jaką składają rodzice kandydatów lub ich prawni opiekunowie:
  1. Wypełnione przez rodzica lub opiekuna prawnego podanie o przyjęcie do szkoły. Podanie  można pobrać ze strony internetowej szkoły lub w sekretariacie szkoły. Od kwietnia każdego roku kalendarzowego szkoła prowadzi poradnictwo i w tym czasie można uzyskać informacje dotyczące nauki. W tym okresie rozpoczyna się także termin składnia podań do sekretariatu szkoły. Ostateczny termin składania podań ustala zarządzeniem dyrektor szkoły i  przypada on na co najmniej tydzień przed planowanymi badaniami przydatności;
  2. Wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaświadczenie (zawarte w podaniu)  o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej;
  3. W przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat - pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o dojrzałości psychofizycznej do podjęcia nauki w szkole lub zaświadczenie, że dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym ma ono rozpocząć naukę.
  1. Obecność na badaniach przydatności oraz ich pozytywny wynik.
§2  Warunki przyjęcia kandydatów do klasy programowo wyższej niż pierwsza oraz kandydatów, którzy przenoszą się z innej szkoły muzycznej:
  1. Złożenie przez rodzica lub opiekuna prawnego, a w przypadku kandydata pełnoletniego przez niego samego, podania o przyjęcie do szkoły z określeniem do której klasy i uzasadnieniem (opisem sytuacji);
  2. W przypadku kandydata przenoszącego się z innej szkoły muzycznej, dołączenie do podania świadectwa promocyjnego z ostatniej klasy, którą kandydat ukończył. W przypadku gdy kandydat przenosi się w trakcie roku szkolnego należy dołączyć zaświadczenie o bieżących ocenach uzyskanych w trakcie roku;
  3. Zdanie egzaminu kwalifikacyjnego, który ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności gry kandydata oraz określenie, na ile są one zgodne z wymaganiami programowymi obowiązującymi  w PSM I st. w Kołobrzegu w klasie, do której kandydat ma być przyjęty.
§3 Badania przydatności dla kandydatów ubiegających się do klasy pierwszej PSM I st. w Kołobrzegu.
  1. Terminy badań przydatności:
  1. Badania przydatności przeprowadzane są w ostatnim tygodniu roku szkolnego;
  2. Dokładne terminy z podziałem na grupy i godziny zostają przedstawione do wiadomości rodziców lub opiekunów prawnych po zakończeniu zbierania podań;
  3. Wszystkie  niezbędne informacje można znaleźć  na tablicy informacyjnej w szkole, na stronie internetowej szkoły lub uzyskać telefonicznie w sekretariacie szkoły.
  1. Sposób przeprowadzenia badań przydatności:
  1. cykl 6-letni – testy Gordona (forma pisemna) oraz sprawdzian zdolności i predyspozycji (forma ustna), przeprowadzone przez dwie niezależne komisje. Test Gordona składa się z dwóch części: testu melodii i rytmu. Sprawdzian zdolności i predyspozycji bada: pamięć muzyczną, rozróżnianie wysokości dźwięku, powtarzanie melodii i rytmu, rozpoznawanie trybu melodii, predyspozycje psychofizyczne.
  2. cykl 4-letni - test Winga (forma pisemna) oraz sprawdzian zdolności i predyspozycji (forma ustna), przeprowadzone przez dwie niezależne komisje. Sprawdzian zdolności i predyspozycji bada: pamięć muzyczną, rozróżnianie wysokości dźwięku, powtarzanie melodii i rytmu, rozpoznawanie trybu melodii, predyspozycje psychofizyczne.
  1. Ogłoszenie wyników badań przydatności:
  1. Lista zakwalifikowanych zawiera nazwiska kandydatów (w kolejności alfabetycznej), którzy uzyskali graniczną wartość punktacji, określoną w danym roku przez komisję rekrutacyjną. Ogłoszenie listy następuje w ciągu siedmiu dni po zakończeniu badań przydatności. Lista zakwalifikowanych nie jest jeszcze listą przyjętych do szkoły;
  2. Lista przyjętych zawiera nazwiska kandydatów przyjętych do szkoły w danym roku szkolnym z przydziałem do poszczególnych klas instrumentalnych. Ogłoszenie listy następuje do 5 sierpnia danego roku;
  3. Obie listy umieszczane są na tablicy informacyjnej w szkole.
§4  Egzamin kwalifikacyjny dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy programowo wyższej niż pierwsza oraz kandydatów, którzy przenoszą się z innej szkoły muzycznej.
  1. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę możliwości przyjęcia kandydatów, związanej z etatami i zatwierdzonym arkuszem organizacji roku szkolnego.
  2. Termin egzaminu kwalifikacyjnego dla  kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy programowo wyższej niż pierwsza, w miarę możliwości, pokrywa się z terminem badań przydatności.
  3. Termin egzaminu kwalifikacyjnego dla  kandydatów, którzy przenoszą się z innej szkoły muzycznej lub chcą być przyjęci do klasy wyższej niż pierwsza, wyznacza dyrektor szkoły w ciągu trzydziestu dni od złożenia podania o przyjęcie do szkoły.
  4. Kandydaci zdają egzamin przed komisją wyznaczoną przez dyrektora szkoły. W składzie komisji powinien znaleźć się nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych oraz nauczyciel instrumentu, na którym gra kandydat.
§5  Przyjęcie kandydatów do szkoły.
  1. Przyjęcia kandydatów do klasy pierwszej PSM I st. w Kołobrzegu dokonuje, powołana przez dyrektora szkoły, komisja rekrutacyjna, na podstawie wyniku przeprowadzonych badań przydatności.
  2. Decyzję o przyjęciu kandydatów do klasy programowo wyższej niż pierwsza oraz kandydatów, którzy przenoszą się z innej szkoły muzycznej podejmuje dyrektor szkoły, na podstawie protokołu z przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego.
  3. Ilość kandydatów przyjętych na dany instrument zależy od ilości wolnych miejsc zgodnie z arkuszem organizacji danego roku szkolnego, zatwierdzonym przez organ prowadzący szkołę.
  4. W przypadku, gdy lista kandydatów zakwalifikowanych jest większa niż ilość miejsc, przyjmuje się tych, którzy uzyskali najwyższą punktację z przeprowadzonych badań w ramach wybranej specjalności instrumentalnej.
  5. Absolwenci szkoły, którzy w danym roku kończą nie więcej niż 16 lat, mogą ubiegać się o ponowne przyjęcie do klasy pierwszej cyklu 4-letniego, na inny instrument. W takiej sytuacji pierwszeństwo przy przyjmowaniu do szkoły mają kandydaci, którzy chcą rozpocząć naukę w szkole muzycznej po raz pierwszy.
{"register":{"columns":[]}}