W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IX edycja 2024 r.

Na różnokolorowym tle umieszczone zostały informacje dotyczące konkursu.

Regulamin znajduje się pod poniższym plakatem

Na różnokolorowym tle umieszczone zostały informacje dotyczące konkursu.

IX SZKOLNY KONKURS SOLFEŻOWO-RYTMICZNY

dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzelinie

Regulamin

1. Organizatorem Konkursu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Strzelinie.

2. Konkurs solfeżowo-rytmiczny jest konkursem wewnątrzszkolnym, przeznaczonym dla wszystkich  uczniów PSM I st. w Strzelinie. Udział w konkursie NIE jest obowiązkowy.

3. Konkurs odbędzie się w dniu 15.05.2024 r.  w budynku PSM I st. w Strzelinie w budynku szkoły przy ul. Jana Pawła II 25 w sali nr 19.

4. Konkurs zostanie przeprowadzony przez wyznaczoną komisję na zasadzie indywidualnych przesłuchań uczniów.  Zadaniem komisji będzie kontrola i ocena wykonania wylosowanego ćwiczenia solfeżowego i ćwiczenia rytmicznego oraz jednego ćwiczenia do wykonania a vista (ocenianie wg skali punktowej 0-25 pkt.).
W skład komisji wejdą nauczyciele odpowiedzialni za organizację Konkursu.

5. Zgłoszenia do konkursu należy dokonać do 10.05.2024 r. poprzez dziennik elektroniczny MOBIREG lub bezpośrednio u nauczyciela kształcenia słuchu.

6. Zadania konkursowe będą przygotowywane pod kierunkiem nauczyciela na zajęciach obowiązkowych uczniów (podstawy rytmiki i kształcenie słuchu). Zadania konkursowe zostaną podzielone na trzy rodzaje:

- zadanie solfeżowe,

- zadanie rytmiczne,

- zadanie do wykonania a vista.

Zadanie solfeżowe to wylosowanie jednego spośród kilku przygotowanych ćwiczeń głosowych opartych na  materiale programowym przedmiotu kształcenie słuchu obowiązującym na danym etapie nauki ucznia i zaśpiewanie go nazwami literowymi lub solmizacją.

Zadanie rytmiczne to również wylosowanie jednego spośród kilku ćwiczeń opartych na materiale programowym przedmiotu kształcenie słuchu obowiązującym na danym etapie nauki ucznia i wykonanie go w dowolny sposób.

Zadanie do wykonania a vista to wykonanie głosem melodii zadanej przez komisję nazwami literowymi lub solmizacją. Uczestnik otrzymuje czas 1 minuty na wstępne przygotowanie ćwiczenia.

7. Oficjalne ogłoszenie laureatów nastąpi podczas najbliższego szkolnego koncertu lub uroczystego zakończenia roku szkolnego. Wyniki uczestników i ich szczegółowe omówienie zostanie przeprowadzone dla osób zainteresowanych na kolejnych zajęciach podstaw rytmiki/kształcenia słuchu po przeprowadzonym konkursie.

8. Dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe i dyplomy, które zostaną przekazane w najbliższym możliwym terminie. Dodatkowo laureaci poszczególnych kategorii otrzymają ocenę celującą jako cząstkową ocenę z przedmiotu kształcenie słuchu. Uczniowie, którzy zaprezentują się bardzo dobrze, niemniej nie zostaną laureatami, otrzymają ocenę bardzo dobrą jako cząstkową ocenę z przedmiotu kształcenie słuchu.

9. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację Konkursu:

- Dariusz Latosi

- Karolina Figiel

- Jakub Zwarycz

10. Kryteria oceniania:

Członkowie komisji będą oceniali wykonania w skali od 0 do 25 pkt za ćwiczenie. Oceny poszczególnych członków komisji zostaną zsumowane oraz podzielone przez liczbę członków komisji co wyznaczy wynik punktowy danego uczestnika.

Ćwiczenia solfeżowe oraz ćwiczenie a vista – oceniane będzie:

właściwa intonacja głosowa, odpowiednie nazewnictwo dźwięków (literowe lub solmizacyjne), dokładność pod względem rytmicznym oraz agogicznym.

Ćwiczenia rytmiczne – oceniane będzie:

precyzja rytmiczna oraz agogiczna, koordynacja klaskania z głosem, odpowiednia pomoc głosu przy wykonaniu ćwiczenia (np. tataizacja).

Pozytywne zaliczenie ćwiczenia:

(25 pkt.) otrzymuje uczeń, który bez żadnych zastrzeżeń wykonał wylosowane zadanie.

(21-24 pkt.) otrzymuje uczeń, który bardzo dobrze wykonał wylosowane zadanie.

(16-20 pkt.) otrzymuje uczeń, który w stopniu zadowalającym wykonał wylosowane zadanie.

(13-15pkt.) otrzymuje uczeń, któremu udało się wykonać poprawnie wylosowane zadanie tylko przy pomocy nauczyciela.

(12-0 pkt.) otrzymuje uczeń, który pomimo pomocy nauczyciela wykonał zadanie z rzeczowymi błędami lub który odmówił wykonania zadania.

11. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w 5 kategoriach odpowiadających klasom w PSM I st. w Strzelinie:

1) Klasy I/6
2) Klasy I/4 i II/6
3) Klasy III/6 i IV/6
4) Klasy V/6 i III/4
5) Klasy VI/6 i IV/4

{"register":{"columns":[]}}