W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rezydencja im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej

Baner czarnobiały składa się z kolażu dwóch zdjęć. Z lewej strony ujęcie Oficyny przy Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej. Z prawej zdjęcie Zygmunta Mycielskiego, siedzącego przy pianinie.

PATRON

Zygmunt Mycielski – kompozytor, pisarz, krytyk muzyczny, działacz społeczny. Urodził się w 1907 roku w Przeworsku, zmarł w 1987 w Warszawie. Był świadkiem i uczestnikiem przełomowych wydarzeń historii politycznej i kulturalnej XX wieku. Urodzony w arystokratycznej rodzinie, dorastał w ostatnich latach istnienia cesarstwa austro-węgierskiego. Wykształcenie odbierał już w niepodległej Polsce, wchodząc z czasem na muzyczne salony przedwojennego Paryża. Wybuch II wojny światowej zrujnował jego świat. Mycielski walczył w Polsce i we Francji, a od czerwca 1940 roku do wyzwolenia przebywał w niemieckiej niewoli. Pierwsze miesiące po uwolnieniu spędził we Francji, a pod koniec 1945 roku wrócił do kraju. Kolejne dziesięciolecia spędził w PRL-u. Początkowo zaangażował się w budowę nowego systemu, wszedł m.in. do redakcji pisma „Ruch Muzyczny”, był też prezesem Związku Kompozytorów Polskich (1948–1950). Z czasem jednak przyglądał się rzeczywistości coraz bardziej krytycznie. Swoją niezgodę i opór niejednokrotnie wyrażał publicznie, za co często spotykały go szykany. W 1968 roku za sprzeciw wobec cenzury, wyrażony w liście otwartym do Związku Literatów Polskich i odczytany podczas nadzwyczajnego zebrania 29 II 1968, został zdymisjonowany ze stanowiska redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego”. A po opublikowaniu w paryskiej „Kulturze” listu solidaryzującego się z muzykami czeskimi i słowackimi w obliczy agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, zdjęto wykonania jego utworów, zabroniono publikacji tekstów i przez dwa lata nie otrzymywał zgody na wyjazdy zagraniczne.


Mycielski był kompozytorem, ale i publicystą oraz pisarzem muzycznym, wysoko cenionym w środowisku. Odgrywał rolę moralnego autorytetu, osoby, z której zdaniem należy się liczyć. Jego teksty to literatura wysokiej próby – zarówno felietony i szkice muzyczne oraz kulturalne, jak i wielotomowy dziennik. To on, na równi z zachowanymi rękopisami muzycznymi i korespondencją, pomaga budować obraz artysty: kompozytora, pisarza, a także wnikliwego obserwatora codzienności. Jego myśli pozostają aktualne także dziś, a jego twórczość może być źródłem inspiracji dla działających obecnie artystów – muzyków, naukowców i literatów. W gronie najbliższych mu twórców byli: Karol Szymanowski, Nadia Boulanger, Marcelle de Manziarly, Andrzej Panufnik, Józef Czapski, Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Paweł Hertz, Zbigniew Herbert.

IDEA REZYDENCJI

Rezydencja im. Zygmunta Mycielskiego ma na celu przywracanie pamięci o pochodzącym z Wiśniowej twórcy, poprzez sięganie do jego muzyki oraz pism muzycznych i literackich. Pobyt rezydencyjny ma służyć ich popularyzacji, nowym odczytaniom, a także rozwijaniu twórczych pomysłów do nich nawiązujących. Jej celem jest wsparcie muzyków wykonawców, kompozytorów, muzykologów i krytyków muzycznych, a także pisarzy i poetów oraz naukowców różnych dziedzin, dla których postać Zygmunta Mycielskiego oraz bliskich mu twórców (muzyków i pisarzy) stanowić będzie punkt odniesienia oraz źródło własnych inspiracji twórczych lub naukowych.

Na program rezydencji składają się: maksymalnie 2-tygodniowy pobyt rezydencyjny w Dworze Mycielskich w Wiśniowej (możliwy jest krótszy termin, wskazany we wniosku), spotkanie autorskie w dworskiej Oficynie, spotkanie, wykład lub warsztaty z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, otwarty dla publiczności koncert w sali koncertowej PSM I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie lub w Oficynie dworu w Wiśniowej (w przypadku muzyków-wykonawców) oraz udział w dyskusji panelowej na temat wybranych wątków dotyczących muzyki i pism Zygmunta Mycielskiego lub/oraz twórców jemu najbliższych. Pobyt może uwzględniać przyjazd wraz z bliską osobą (po uzgodnieniu z Gospodarzem Rezydencji, koszty pobytu osoby towarzyszącej pokrywa Rezydent).

ORGANIZACJA REZYDENCJI

Jury Rezydencji: 
Beata Bolesławska-Lewandowska – przewodnicząca,
Marek Zagańczyk,
Grzegorz Oliwa,
Andrzej Szypuła,
Kinga Fink (sekretarz)

Organizatorzy Rezydencji: 
Strzyżowskie Towarzystwo Muzyczne, Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej

Dyrektor Rezydencji: Grzegorz Oliwa

Sekretarz rezydencji: Kinga Fink

Gospodarz Rezydencji: 
Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, dyrektor: Kamil Mendocha

Patron Rezydencji: Gmina Wiśniowa, wójt Marcin Kut

WARUNKI REZYDENCJI

1. Kto może starać się o przyznanie rezydencji?

O rezydencję ubiegać się mogą muzycy wykonawcy (soliści i kameraliści), kompozytorzy, muzykolodzy, krytycy i publicyści muzyczni, pisarze, poeci i naukowcy zainteresowani dorobkiem Zygmunta Mycielskiego oraz bliskich mu twórców lub/oraz w swojej działalności artystycznej nawiązujący do ich osiągnięć. Wniosek można złożyć indywidualnie lub jako zespół (dotyczy to zwłaszcza muzyków-kameralistów).

2. Termin rezydencji:

Maksymalnie 2-tygodniowy pobyt w miesiącach sierpień-październik (jedna edycja rocznie dla każdego z laureatów; w przypadku zespołu wykonawców jeden wspólny pobyt)

3. Miejsce rezydencji:

Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej.

Zespół obejmuje park oraz zabudowania dworskie i folwarczne przez 1944 roku należące do rodu Mycielskich. W II połowie XIX wieku Wiśniową kupił Franciszek Mycielski i jego żona Waleria z Tarnowskich, siostra Stanisława Tarnowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na początku XX wieku gospodarzem majątku był ich syn, Jan Mycielski oraz jego żona, Maria z Szembeków. Najmłodszym w ich czterech synów był kompozytor i pisarz Zygmunt Mycielski. Wiśniowa była otwarta na artystów, w latach trzydziestych XX wieku w majątku gościli malarze-kapiści, m.in. Jan Cybis i Hanna Rudzka-Cybisowa, Józef Czapski, Tytus Czyżewski, Felicjan Kowarski, a także Józef Mehoffer, Tadeusz Stryjeński i Czesław Rzepiński. Pojawiali się tu także muzycy – krakowscy nauczyciele Zygmunta Mycielskiego: Zygmunt Przeorski oraz cecylianin, ojciec Bernardino Rizzi, a także jego przyjaciele ze studiów w Paryżu: kompozytor Tadeusz Szeligowski z żoną Stanisławą, a także pianista Zygmunt Dygat. Wcześniej stałym gościem był historyk sztuki, prof. Jerzy Mycielski, stryj Zygmunta Mycielskiego. W 1944 roku majątek upaństwowiono i przekazano w zarząd Państwowej Agencji Rolnej.

Obecnie Zespołem Parkowo-Dworskim i Folwarcznym zarządza Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Latem odbywają się tu plenery malarskie, nawiązujące do przedwojennych tradycji. Działające w Wiśniowej Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego wydaje także dwa pisma: „Kamerton” oraz „Barbizon Wiśniowski”. W zabudowaniach folwarcznych znajduje się obecnie administracja obiektu oraz zaplecze hotelowe. Budynek Oficyny został przystosowany do organizacji wystaw i kameralnych koncertów. W budynku znajduję się również pokój poświęcony Zygmuntowi Mycielskiemu, zawierający także zbiór jego książek, czasopism i partytur.

W ramach rezydencji zapewnione zostają: 
– pokój z łazienką i miejscem do pracy 
– wyżywienie podczas pobytu 
– dostęp do Internetu 
– dostęp do zbioru książek, czasopism i nut Zygmunta Mycielskiego oraz zbiorów Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej
– dostęp do sali z fortepianem (na miejscu w Wiśniowej lub w salach nowoczesnego kompleksu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie) 
– możliwość korzystania z wyposażonej kuchni (przygotowanie posiłków we własnym zakresie) 
– dwór położony jest we wsi Wiśniowa, w odległości krótkiego spaceru znajdują się sklepy oraz restauracja i inne punkty gastronomiczne.

4. Jak starać się o rezydencję?

Elektroniczny wniosek należy wysłać na adres: strzyzowskietm@gmail.com, a jego wersję papierową na adres: Strzyżowskie Towarzystwo Muzyczne, 38-100 Strzyżów, ul. Mostowa 20. z dopiskiem „Rezydencja im. Zygmunta Mycielskiego” (decyduje data stempla pocztowego).

Wniosek powinien zawierać:
– biogram,
– opis dokonań twórczych,
– list przedstawiający zamierzenia twórcze, które kandydat chce zrealizować podczas pobytu rezydencyjnego.

W przypadku zespołu wykonawców wszystkie w/w elementy dotyczyć mają wspólnych dokonań oraz wspólnego zamierzenia artystycznego planowanego do realizacji podczas pobytu rezydencyjnego.

5. Ocena wniosków.

– wnioski ocenia Jury w składzie: Beata Bolesławska-Lewandowska – przewodnicząca, Marek Zagańczyk, Grzegorz Oliwa, Andrzej Szypuła, Kinga Fink (sekretarz)

– wybór liczby rezydencji pozostaje w gestii Jury i może być każdego roku inny, przy czym dokonywany zostaje w porozumieniu z Gospodarzem Rezydencji.

– laureaci zobowiązani są do potwierdzenia terminu Rezydencji z sekretarzem Jury w ciągu 14 dni od ogłoszenia wyników.

– nie przewiduje się przełożenia realizacji pobytu rezydencjalnego na kolejny rok; niewielkie zmiany terminów są możliwe po uzgodnieniu z sekretarzem Jury.

– decyzje Jury są ostateczne i nieodwołalne.

6. Oczekiwania organizatorów:

Laureaci Rezydencji im. Zygmunta Mycielskiego zobowiązują się do wzięcia udziału w poniższych działaniach:

– spotkanie autorskie w Oficynie Dworu Mycielskich w Wiśniowej.

– spotkanie, wykład lub warsztaty z udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie.

– otwarty dla publiczności koncert w sali koncertowej PSM I st. im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie lub w Oficynie dworu w Wiśniowej (w przypadku muzyków wykonawców).

– udział w dyskusji panelowej na temat wybranych wątków dotyczących muzyki i pism Zygmunta Mycielskiego lub/oraz twórców jemu najbliższych.

– oraz zamieszczenie w opublikowanym dziele informacji: „Zrealizowano w ramach Rezydencji im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej” oraz przekazanie minimum 1 egzemplarza do Archiwum Rezydencji.

Szczegóły organizacyjne dotyczące realizacji poszczególnych punktów zostaną ustalone w trybie roboczym, w porozumieniu z Jury oraz Dyrektorem i Gospodarzem Rezydencji.

 

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Dyrektorem Rezydencji: 
Grzegorz Oliwa
Telefon: 502 253 843, 
E-mail: strzyzowskietm@gmail.com lub goliwa_2705@o2.pl
 

Materiały

Rezydencja - wzór wniosku
Rezydencja​_wzór​_wniosku.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}